• 2014-10-23

Międzynarodowy Dzień Animacji. Pokazy filmowe

Międzynarodowy Dzień Animacji świętowany jest 28 października. Z tej okazji wrocławska Galeria Entropia zaprasza na trzydniowe święto filmu, które rozpocznie się już 27 października o godz. 18.00.

Internationales Trickfilm-Festival, Stuttgart, 2013 (źródło: materiały prasowe)

Internationales Trickfilm-Festival, Stuttgart, 2013 (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Dzień Animacji (MDA) świętowany jest 28 października. Data ta nie jest przypadkowa: tego dnia 122 lata temu, w 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu, odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile Reynauda. Z tej okazji na całym świecie odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty. MDA stwarza okazję do prezentacji i międzynarodowej wymiany dokonań animacji. Jest to największe niekomercyjne święto filmu animowanego oparte na wzajemnej wymianie i komunikacji między twórcami i wielbicielami animacji.

W programie pokazów znajdą się:

27 października, godz. 18.00:

  • filmy nagrodzone na jednym z największych na świecie festiwali animacji ITFS w Stuttgarcie: zwycięskie filmy z konkursów międzynarodowego oraz Badenii-Wirtembergii.

28 października, godz. 18.00:

  • zestaw filmów nagrodzonych na Festiwalu Polskiej Animacji O!pla 2014.

29 października, godz. 17.00:

  • Pokaz dla dzieci – zestaw filmów nagrodzonych na ITFS w Stuttgarcie oraz inne wybrane perełki animacji dla najmłodszych widzów.

Koordynacją obchodów MDA w skali całego świata zajmuje się ASIFA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation) we współpracy z grupami narodowymi. Grupa ASIFA Poland, która została utworzona w listopadzie 2008 r., koordynuje obchody MDA na terenie Polski.

Międzynarodowy Dzień Animacji jest organizowany we Wrocławiu przez Galerię Entropia (od 2009 roku) we współpracy z ASIFA International i ASIFA Poland.

Międzynarodowy Dzień Animacji
Od 27 do 29 października 2014 roku
Galeria Entropia
Ul. Rzeźnicza 4
Wrocław

Dodaj komentarz