Michał Chudzicki z Poltergeist w Düsseldorfie

Od 7 listopada w Galerii Instytutu Polskiego w Düsseldorfie będzie można oglądać wystawę prac Michała Chudzickiego pt. Poltergeist.

Michał Chudzicki, z serii „Poltergeist”, 2014, gwasz na papierze, 60x50 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Chudzicki, z serii „Poltergeist”, 2014, gwasz na papierze, 60x50 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Chudzicki chce opowiedzieć nam historię o duchach. Będzie więc mrok i fantasmagoria. Będzie niepokojąco i nieziemsko. Ale doświadczymy też subtelnego operowania kolorem, poszukiwania abstrakcyjnej formy – minimalistycznej i skomplikowanej, geometrycznej i organicznej. Poltergeist w Galerii Instytutu Polskiego w Düsseldorfie jest kolejnym eksperymentem artysty. Tym razem jest to eksperyment przede wszystkim formalny.

Twórca pojawił się w Düsseldorfie w 2012 roku. Wtedy również przywołał do galerii ducha. Był to duch zmarłego zapomnianego artysty, Bruno Larka – dadaisty tworzącego w latach 20. i 30. XX wieku. Wówczas też zasugerował, że artysta ten w rzeczywistości nie istnieje nadając wystawie tytuł Bruno Larek. Którego nie było. Jednak do mistyfikacji przyznał się otwarcie w roku 2013 ekspozycją Katalog dzieł nieistniejących w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Rzeczywistość, istnienie to terminy poddawane przez artystę w wątpliwość. Na wystawie Poltergeist znów zdaje się zadawać pytanie o naturę rzeczy: co to znaczy, że coś jest realne?, ale także o naturę sztuki: gdzie jest granica pomiędzy sztuką przedstawiającą, a abstrakcyjną?

Michał Chudzicki nie jest kojarzony z malarstwem abstrakcyjnym. Jedyny epizod w jego twórczości, który zahaczał o abstrakcję to zbiór fotografii „Pejzaże wewnętrzne”. Jego wcześniejsze malarstwo nawiązywało do twórczości starych mistrzów, cytowało obrazy renesansowe, manierystyczne, barokowe, wpisywało się w nurt nowego nadrealizmu. Urzekało bajkowością i wzruszało cierpkością dziecięcych wspomnień. Tym bardziej ekspozycja w Instytucie Polskim zaskakuje i fascynuje.(…)

Agnieszka Chudzicka, kuratorka wystawy, fragment tekst do katalogu wystawy Poltergeist

Michał Chudzicki, z serii „Poltergeist”, 2014, gwasz na papierze, 39,5x30 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Chudzicki, z serii „Poltergeist”, 2014, gwasz na papierze, 39,5x30 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Chudzicki (ur. 1983) pochodzi z Urzędowa. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka w 2011 roku. Debiutował w 2010 roku wystawą Okno w Art Agenda Nova w Krakowie. Wykorzystuje różne techniki, głównie malarstwo i kolaż. W jego sztuce można odnaleźć inspiracje awangardą XX wieku – dadaizmem, surrealizmem, konstruktywizmem, a także wątki zaczerpnięte z historii sztuki – od średniowiecza po współczesność i popkulturę. Twórca projektu Bruno Larek (1901-1936). W wolnych chwilach zajmuje się muzyką eksperymentalną. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Kuratorka: Agnieszka Chudzicka
Ko-kuratorka: Monika Kumięga

Michał Chudzicki, Poltergeist
Wernisaż: 7 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 16 stycznia 2014 roku
Galeria Instytutu Polskiego w Düsseldorfie
Citadellstr. 7
Düsseldorf

Dodaj komentarz