MCK na 18. Targach Książki w Krakowie

W dniach 23–26 października MCK  zaprezentuje swoją ofertę wydawniczą podczas 18. Targów Książki w Krakowie (stoisko numer B77). Wśród nowości wydawniczych znajdą się: album Mit Galicji (towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem), Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego pod red. Jana Ostrowskiego (część I, tom 22), 16. numer magazynu Herito zatytułowany Stulecie Wielkiej Wojny oraz zbiór esejów Rudolfa Chmela Kompleks słowacki.

Rudolf Chmel „Kompleks słowacki” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Rudolf Chmel „Kompleks słowacki” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Mit Galicji, praca zbiorowa, prof. Jacek Purchla, dr Wolfgang Kos, dr Żanna Komar, dr Monika Rydiger, dr Werner Michael Schwarz (red.)

Album towarzyszący wielkiej galicyjskiej wystawie prezentowanej w Galerii MCK. Jest jedynym w swoim rodzaju kompendium wiedzy na temat fenomenu Galicji – nie tyle jej historii, co tworzących ją mitów. W albumie zreprodukowano ponad 300 dzieł i dokumentów z kolekcji polskich, ukraińskich i austriackich, a o historii i micie Galicji piszą najwybitniejsi znawcy problematyki galicyjskiej z Europy i zza oceanu: Matthias Beitl, Emil Brix, Patrice M. Dabrowski, Katrin Ecker, Jarosław Hrycak, Kerstin S. Jobst, Klemens Kaps, Maria Kłańska, Żanna Komar, Wolfgang Kos, Börries Kuzmany, Waldemar Łazuga, Hans-Christian Maner, Martin Pollack, Jurko Prochaśko, Jacek Purchla, Jan Rydel, Monika Rydiger, Werner Michael Schwarz, Joshua Shanes, Alois Woldan, Larry Wolff, Taras Wozniak i Krzysztof Zamorski.

Wystawa w Galerii MCK potrwa do 8 marca 2015 roku, po czym zostanie przeniesiona do Wiednia.

Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego, część I, tom 22, Jan Ostrowski (red. nauk.)

Kolejny tom serii inwentarza zabytków Materiały do Dziejów Sztuki Sakralnej na Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej zawiera opracowania świątyń zabużańskiej części dawnej ziemi chełmskiej, należącej administracyjnie do województwa ruskiego dawnej Rzeczypospolitej, choć oddzielonej od niego terenem dawnego województwa bełskiego. W tomie opracowano kościoły i klasztory w miejscowościach: Binduga, Luboml, Maciejów, Opalin, Ostrówki, Przewały, Pulemiec, Radziechów, Ratno, Rymacze, Szack i Zabłocie. Publikacja stanowi zamknięcie inwentaryzacji terenowej dawnego województwa ruskiego w jego przedrozbiorowych granicach.

16. numer Herito: Stulecie Wielkiej Wojny, kwartalnik polsko-angielski

Czy w Europie Środkowej żywa jest pamięć o pierwszej wojnie? Jak jest ona pamiętana, bądź przez kogo i dlaczego spychana jest w niepamięć? Jakie znaczenia może mieć wojna sprzed stu lat dla Środkowoeuropejczyków dzisiaj? – oto kwestie, które rozważają: Andrzej Chwalba, Łukasz Galusek, Claudio Magris, Maciej Górny, Ivan Čolović, Maciej Czerwiński, Krisztián Ungváry, Pavel Kosatík, Lucian Boia, Małgorzata Radkiewicz i Beata K. Nykiel. Ponadto Paola De Pietri w fotograficznym eseju opowiada o pamięci i niepamięci krajobrazu, w jakim rozegrał się krwawy teatr wojny, a Jacek Purchla, Mykoła Riabczuk, Martin Pollack i Janusz Sepioł zastanawiają się nad fenomenem Galicji i siłą jej mitu. W numerze także rekomendacje książek, wystaw i wydarzeń kulturalnych.

Kompleks słowacki. Eseje, Rudolf Chmel

Autor snuje wielowątkową opowieść o kraju, który zmaga się z brzemieniem historii i własnymi ograniczeniami. Omawia kluczowe zagadnienia słowackiej narracji tożsamościowej i wydobywa ich niejednoznaczny charakter. Rozmowa o przeszłości i teraźniejszości – zwłaszcza o tym, co tłumione, wyparte – oczyszcza i może pomóc wyzwolić się z kompleksów. Eseistyka Chmela to ważny i odważny głos w dyskusji o tożsamości narodowej w Europie Środkowej, nie tylko słowackiej. Książka jest czwartą pozycją w serii Biblioteka Europy Środka pod redakcją prof. Jacka Purchli.

MCK jest wydawcą książek o historii architektury i sztuki, ochronie dziedzictwa kulturowego, zarządzaniu kulturą i miastem historycznym. Bogato ilustrowane, często dwujęzyczne (polsko-angielskie) albumy wydawane nakładem MCK najczęściej prezentują środkowoeuropejskich artystów i architektów oraz tendencje artystyczne przełomu XIX i XX wieku. Publikacje MCK układają się w serie wydawnicze: Materiały do Dziejów Sztuki Sakralnej na Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Biblioteka Europy Środka, Heritologia. MCK jest także wydawcą magazynu Herito poświęconego współczesnej kulturze i dziedzictwu (publikowany w polsko-angielskiej wersji językowej).

MCK na 18. Targach Książki w Krakowie
23–26 października 2014
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz