• 2014-10-22

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej

22 października Narodowe Forum Muzyki zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu.

XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal rozpocznie Koncert Młodych Talentów, który odbędzie się w środę (22 października) w Auli Leopoldina. W niedzielę (26 października) organizatorzy zapraszają na Koncert Galowy w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Festiwalowej im. Johanna Straussa i solistów pod dyrekcją maestro Jana Ślęka, dyrektora artystycznego festiwalu. Od tego roku organizatorem festiwalu jest Narodowe Forum Muzyki.

Koncert Młodych Talentów | 22 października 2014 roku, godz. 19.00 | Aula Leopoldina

Wiedeń, miasto moich marzeń (Wien, du Stadt meiner Träume) zanucą wraz ze śpiewakami miłośnicy muzyki znad Dunaju podczas Koncertu Młodych Talentów. W świat wytwornych pałaców, parków idealnych na romantyczne schadzki i gwarnych kawiarenek przeniosą nas popularne pieśni oraz arie ze znanych operetek

Kto nie kojarzy słów walca Co się dzieje, oszaleję, niebo w sercu mam z Księżniczki czardasza? Wszyscy potrafimy przywołać melodię piosenki Brunetki, blondynki. Śmiały obyczajowo tekst: Brunetki, blondynki – ja wszystkie was dziewczynki, całować chcę pochodzi z filmu Ich liebe alle Frauen (Kocham wszystkie kobiety) z 1935 roku, w którym główną – podwójną rolę grał Jan Kiepura.

Polskim akcentem w muzyce wiedeńskiej jest także postać kompozytora Rudolfa Sieczyńskiego, którego rodzina miała polskie korzenie. Tak naprawdę komponowaniem zajmował się on hobbystycznie, a zawodowo był kierownikiem wydziału rolnictwa i radcą dworu. W wolnym czasie pisał książki o historii Wiednia i układał piosenki o swoim ulubionym mieście. Jego urocza pieśń Wien, du Stadt meiner Träume pojawia się w filmie Oczy szeroko zamknięte Stanleya Kubricka.

Koncert Galowy | 26 października 2014 roku, godz. 19.00 | sala koncertowa Filharmonii

Na Koncercie Galowym XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej nie może zabraknąć arii operetkowych z humorem przedstawiających perypetie miłosne bohaterów, które zawsze dobrze się kończą.

Ich bin verliebt (Jestem zakochana) pochodzi z operetki Piękny jest świat, komedii omyłek wynikającej z ukrywania swojej tożsamości przez bohaterów próbujących uniknąć aranżowanego małżeństwa. W efekcie przeznaczeni sobie książę i księżniczka naprawdę się w sobie zakochują. Aria Dein ist mein ganzes Herz z Krainy uśmiechu stała się standardem zespołów jazzowych, swingowych i big bandów. W obu operetkach, jak w całej twórczości Franza Lehára, banalna fabuła jest uszlachetniona pełną ekspresji muzyką.

Wpadający w ucho walc Straussa Rosen aus dem Süden pojawia się często w repertuarze słynnych bali noworocznych w Operze Wiedeńskiej, ale znany jest także fanom Star Treka ze sceny tańca w pierwszym sezonie serialu. Innym znanym walcem Johanna Starussa syna, który zabrzmi podczas gali, jest Cesarski Walc (Kaiser-Walzer) napisany jako symboliczny toast przyjaźni na spotkanie cesarza austriackiego (Franza Josefa) z niemieckim (Wilhelmem II).

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej
Od 22 października do 26 października 2014 roku
Narodowe Forum Muzyki
Wrocław

Dodaj komentarz