Gombrowicz – loading

23 października nakładem wydawnictwa Książkowe Klimaty ukaże się książka Gombrowicz – loading. Esej o formie życia, której autorem jest Grzegorz Jankowicz, krytyk oraz filozof literatury.

Grzegorz Jankowicz – „Gombrowicz – loading. Esej o formie życia”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Grzegorz Jankowicz – „Gombrowicz – loading. Esej o formie życia”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Gdzie dziś, w świecie nowoczesnych technologii i nowych aparatów władzy, przebiega granica między intymnością a tym, co społeczne? W jaki sposób odnosimy się do własnego i cudzego życia? Jak je pokazujemy i jak o nim mówimy? Czego o formie życia uczy nas Gombrowicz?

Kairos. Gombrowicz rozkodowany. Uwaga, ten tekst to pułapka. Wygląda, jak kolejna rozprawa tłumacząca, dlaczego Gombrowicz paradygmatycznym pisarzem był. W istocie to labirynt wciągający do inicjacyjnej podróży, której celem jest indywiduacja zwieńczona odsłonięciem nowej podmiotowości. Czy powstały na gruzach nowoczesności podmiot wznieci bunt przeciwko Kronosowi?

Nie ma odpowiedzi, autor kończy swój znakomity esej pytaniami. Bo kto wie, gdzie upadnie strzała, którą w chwili nieuwagi Kronosa wypuścił Kairos? – takie pytania zadaje tekstowi Grzegorza Jankowicza Edwin Bendyk.

Od chwili publikacji Kronos Gombrowicza wywoływał emocje i gorące spory. Nie zwlekając, ruszyły rozwiązywać jego tajemnicę –bo jest to zapis wyjątkowo tajemniczy – dziesiątki komentatorów. Nad Kronosem pochylali się najświetniejsi interpretatorzy, gombrowiczolodzy, historycy i krytycy literatury, pisarze. Aż wreszcie przyszedł Grzegorz Jankowicz, znakomity eseista, komisarz Maigret polskiej humanistyki. Nie będę zdradzał rozwiązania – tak o książce Gombrowicz – loading napisał Marek Bieńczyk.

Grzegorz Jankowicz (ur. 1978) – filozof literatury, krytyk i tłumacz. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiceprezes Fundacji Korporacja Ha!art, redaktor jej dwóch serii wydawniczych: Linia Krytyczna i Proza obca. Redaktor działu kultury Tygodnika Powszechnego. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrad, Festiwalu Copernicus oraz Międzynarodowego Festiwalu Historycznego Wiek XX. Anamneses. Ostatnio opublikował: Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami (Kraków 2013) oraz Cmono. Rozmowy z pisarzami (Kraków 2013).

Grzegorz Jankowicz
Gombrowicz – loading. Esej o formie życia
Premiera: 23 października 2014 roku
Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Dodaj komentarz