• 2014-10-22

Moralność Pani Dulskiej 2: Teatr Arka na drezdeńskiej scenie

4 listopada w Projekttheater w Dreźnie Teatr Arka zaprezentuje tamtejszej publiczności spektakl Moralność Pani Dulskiej 2, w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza.

„Moralność Pani Dulskiej 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Moralność Pani Dulskiej 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenie to rozpocznie współpracę z niemiecką Fundacją Conduco. Projekt będzie prowadzony w grupach składających się z osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych intelektualnie. Ma on na celu inkluzję osób cierpiących na różnego rodzaju dysfunkcje w przestrzeń kulturalną i społeczną.

Stworzona ponad sto lat temu przez Gabrielę Zapolską postać Anieli Dulskiej jak widać ciągle żyje. Ma trochę inne stroje (szlafrok zakłada tylko czasem, woli eleganckie żakiety i perły), inne nieco kłopoty dnia codziennego (takie jak skandal z lokatorem-transwestytą, niedoszłym samobójcą), i inną, bo uwspółcześnioną, rodzinkę (mąż-obcokrajowiec ją zdradza, córki wagarują i porozumiewają się e-mailami, syn robi na złość – twierdzi, że kocha niepełnosprawną Hankę), ale nadal prezentuje te same wartości moralne: kołtuństwo, zakłamanie, obłudę, chciwość. Nadal ważne to, co na pokaz, reszta zamiatana jest pod dywan. Można wnioskować, że dulszczyzna zamiast zniknąć, zawładnęła kolejnymi pokoleniami. I jest jeszcze gorsza, spotęgowana. Niestety. Dlatego reżyser przedstawienia, Dariusz Taraszkiewicz, dodał do tytułu kwadrat.

Elżbieta Miśkowicz

Spektakl Moralność Pani Dulskiej 2
4 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Teatr Arka
Projekttheater – Drezno

Dodaj komentarz