• 2014-10-21

Dzienniki Majdanu: Premiera spektaklu Wojtka Klemma

24 października w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Dzienniki Majdanu Natalii Worożbyt w reżyserii Wojtka Klemma.

 „Dzienniki Majdanu”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dzienniki Majdanu”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, nawiązując do myśli swojego patrona, chce być Teatrem, który się wtrąca. Planując program teatru odnoszącego się do ważnych, szeroko komentowanych spraw, trudno byłoby sobie wyobrazić zbycie milczeniem aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Bo przecież, jak pisał Jurko Prochaśko, wydarzenia ostatnich miesięcy to nie tylko sprawa naszych wschodnich sąsiadów: Ukraina mogłaby się stać wyzwalaczem, katalizatorem Małej Europejskiej Rewolucji. Lecz tylko jeśli >>Europa<< porzuci swoją pychę i będzie umiała spojrzeć świeżym okiem na to, czym jest Ukraina i co się tam dzieje.

Od listopada 2013 do lutego 2014 członkowie nieformalnej grupy Nowa Ukraińska Drama na gorąco spisywali relacje świadków i uczestników kijowskich protestów. Natalia Worożbyt skomponowała z nich tekst dokumentalny, portretujący kolejne fazy rewolucji widzianej od środka, oczami zwykłych ludzi. Spektakl kondensuje fakty i emocje. Dokumentalistyka zostaje wpisana w ciała aktorów, przepisana na ruch i motywy muzyczne. Konkretne, historyczne wydarzenia rozgrywają się tu i teraz, na scenie, wobec widzów. Gorączka rewolucyjna zagarnia bohaterów, przybierając najróżniejsze formy. Entuzjazm i zwątpienie, poczucie siły i przerażenie przemocą, fascynacja wspólnotowością i samotność żałoby. Czy my – mieszkańcy bezpiecznych krajów – mamy jakikolwiek dostęp do takich doświadczeń? Czy nasza perspektywa jest niewinna?

Realizacja: Wojtek Klemm/ Efrat Stempler, dramaturgia: Joanna Wichowska, scenografia: Anna Met, muzyka: Michał Kaplan, asystentka scenografki: Dorka Budacz, przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska

Obsada: Paulina Chruściel, Paulina Holtz, Maria Robaszkiewicz, Grzegorz Falkowski, Michał Napiątek, Michał Sitarski, Kazimierz Wysota

Spektakl Dzienniki Majdanu
24 października 2014 roku, godz. 19.30
Teatr Powszechny w Warszawie

Dodaj komentarz