Anne Kim i jej Anatomia pewnej nocy

27 października ukaże się książka Anatomia pewnej nocy, której autorką jest debiutująca na polskim rynku wydawniczym Anne Kim. Do lektury zachęca Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Anne Kim – „Anatomia pewnej nocy”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Anne Kim – „Anatomia pewnej nocy”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jedno grenlandzkie miasteczko. Jedna letnia noc. Jedenaście osób, które postanowiły targnąć się na swoje życie. Niemiecka dziennikarka Elle kilka tygodni po tragicznych wydarzeniach przyjeżdża do Amaraq i – podając się za autorkę turystycznych reportaży – usiłuje poznać przyczyny tragedii.

Próbuje zdobyć zaufanie rdzennych Inuitów i dowiedzieć się, co skłoniło samobójców do tak dramatycznego kroku. Pozorny brak motywów sprawia, że zjawisko postrzegane jest jako epidemia przenoszona przez dotyk lub samo tylko spojrzenie. Czy jednak na pewno samobójców nic nie łączy?

A może to mroczne miasto i warunki egzystencji w krainie skrajności popchnęły ich do tego desperackiego czynu? Czy Elli dostrzeże związek tajemniczych zdarzeń z jednostajnością egzystencji w krainie skrajności?

Relacje z ostatnich godzin życia bohaterów tworzą mozaikę, którą przeplatają opisy krajobrazu i codziennej egzystencji we wschodniej Grenlandii; niełatwa sztuka takiej kompozycji stanowi niewątpliwie wielki walor książki Anny Kim.

Fragmenty z okładki:
Noce w Amarâq to nieprzenikniona czarna otchłań, to coś, co człowiek wyobraża sobie jako nicość, to obraz, przy którego oglądaniu zawodzi wzrok. I przez krótką chwilę można by pomyśleć, że jest się martwym, a jednocześnie istnieć: znajdować się na drugim końcu życia, w punkcie, który jeszcze nie istnieje, który dopiero musi odnaleźć swą egzystencję, może należałoby powiedzieć: przed narodzeniem, jednak o jakimś mitycznym pierwotnym stanie nie może tu być mowy, ta ciemność jest konkretna, niemal namacalna, taka gęsta. Dzień i noc nie są tym samym miejscem, nie w Amarâq.

Epidemia osiągnęła swe apogeum późnym latem, u progu jesieni. Jedenaście samobójstw wydarzyło się w ciągu pięciu godzin w nocy z piątku na sobotę, bez żadnego ostrzeżenia, bez zapowiedzi, niezależnie od siebie. Śmierć szerzyła się na podobieństwo zarazy, a ofiary zdawały się zarażać od siebie przez samo dotknięcie albo spojrzenie – później, z perspektywy czasu, mówiło się o chorobie.

Anna Kim – urodziła się w 1977 r. w Korei Południowej. W 1979 r. jej rodzina przeniosła się do Niemiec, a później do Wiednia, gdzie autorka mieszka od 1984 r. Dotychczas opublikowała opowiadanie Die Bilderspur (2004), powieść Die gefrorene Zeit (2008) oraz esej Invasionen des Privaten (2011).

Anna Kim
Anatomia pewnej nocy
Premiera: 27 października 2014 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dodaj komentarz