Goebbels. Apostoł diabła

16 października nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka Goebbels. Apostoł diabła Petera Longericha. Publikacja ta jest próbą zrozumienia fenomenu postaci Goebbelsa, ministra propagandy w rządzie Adolfa Hitlera.

Peter Longerich – „Goebbels. Apostoł diabła”, okładka (źrodło: materiały prasowe)

Peter Longerich – „Goebbels. Apostoł diabła”, okładka (źrodło: materiały prasowe)

Joseph Goebbels to jedna z najbardziej tajemniczych postaci Trzeciej Rzeszy. Diabolicznie inteligentny i cyniczny, obdarzony błyskotliwym talentem politycznym, minister propagandy był jednocześnie sentymentalnym błaznem i narcyzem, zakompleksionym kuternogą, któremu poczucie własnej wartości zapewniało chorobliwe uzależnienie od matki i jedynej prawdziwej miłości jego życia – Adolfa Hitlera.

Goebbels bez wątpienia był fanatykiem, jego uwielbienie dla Hitlera miało charakter wręcz religijny. W niezbity sposób dowodzą tego pamiętniki, które Goebbels najpierw spisywał, później dyktował, by wreszcie kazać je utrwalić dla potomności na szklanych płytach – tysiące stron zapisanych ręcznie i dziesiątki tysięcy stron maszynopisu, na których celne uwagi przeplatają się z kompletnymi banałami, sentymentalnym bełkotem i panegirykami na cześć Führera.

W swojej monumentalnej biografii Goebbelsa Peter Longerich mierzy się z pytaniami, w jaki sposób nieśmiały chłopiec z katolickiej rodziny dał się owładnąć szatańskiej osobowości Hitlera tak dalece, by w końcowym akcie nazistowskiej tragedii zgładzić nie tylko siebie i swoją żonę, Magdę, ale także sześcioro własnych dzieci.

Bezwzględny, kłamliwy, zbrodniczy, ślepo wierny Führerowi. Joseph Goebbels był jedną z najbardziej obślizgłych i odstręczających postaci XX wieku. A jednocześnie jedną z najbardziej fascynujących. Jak to możliwe, że ten mały, zakompleksiony człowieczek uwiódł naród niemiecki i otworzył NSDAP drogę do przejęcia władzy? Na pytanie to odpowiada Peter Longerich. Jego fascynująca i świetnie napisana biografia niemieckiego ministra propagandy ukazuje Goebbelsa takim, jakim był. Zarówno jako polityka, jak i głowę rodziny. W obu przypadkach jest to obraz odpychający. Longerich swoją nową książką udowadnia, że jest jednym z najwybitniejszych żyjących historyków III Rzeszy. Apostoła diabła musi przeczytać każdy, kto chce zrozumieć fenomen nazizmu – w taki sposób o książce Petera Longericha napisał Piotr Zychowicz, autor książek: Pakt Ribbentrop-Beck i Obłęd ’44.

Peter Longerich (ur. 1955) – jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków. Pracował w monachijskim Institut für Zeitgeschichte, Fritz Bauer Institut i Center for Advanced Holocaust Studies Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Jest również profesorem Royal Holloway and Bedford New College Uniwersytetu Londyńskiego i dyrektorem Research Centre for the Holocaust and Twentieth-Century History. Dotychczas w Polsce ukazała się biografia Heinricha Himmlera (Himmler. Buchalter śmierci) jego autorstwa.

Peter Longerich
Goebbels. Apostoł diabła
Premiera: 16 października 2014 roku
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz