Pavol Rankov podwójnym triumfatorem podczas gali Angelusa

Słowacki pisarz Pavol Rankov został podwójnym triumfatorem tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jego powieść Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) w przekładzie Tomasza Grabińskiego została uznana przez jury za najlepszą spośród siedmiu zakwalifikowanych do finału książek.

Pavol Rankov podczas gali Angelusa, fot. Joanna Jackowska (źródło: materiały prasowe)

Pavol Rankov podczas gali Angelusa, fot. Joanna Jackowska (źródło: materiały prasowe)

Laureat otrzymał czek na 150 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano.

Pavol Rankov został także laureatem przyznanej po raz pierwszy w tym roku Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, ustanowionej przez jury Angelusa w celu uczczenia pamięci zmarłej w 2013 r. Natalii Gorbaniewskiej, jego pierwszej przewodniczącej, wybitnej rosyjskiej poetki i tłumaczki, legendy ruchu dysydenckiego w ZSRR.

To właśnie na powieść Rankova Zdarzyło się pierwszego września ( albo kiedy indziej) oddano najwięcej głosów w plebiscycie czytelników, przeprowadzonym na stronie internetowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Nagrodę dla tłumacza w wysokości 20 tys. złotych ufundowaną przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu otrzymał Tomasz Grabiński, autor przekładu powieści Pavola Rankova.

Pavol Rankov (ur. 1964) – współczesny pisarz słowacki, na co dzień pracujący jako wykładowca na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Jego twórczość tłumaczona była m.in. na język angielski, niemiecki, czeski, węgierski, polski, rumuński, szwedzki, japoński, hindi i arabski. Rankov jest autorem trzech zbiorów opowiadań: S odstupom času (Z perspektywy czasu, 1995), My a oni / Oni a my (My i oni / Oni i my, 2001), V tesnej blízkosti (W pobliżu, 2004). Ich polski wybór ukazał się w 2011 r. pod tytułem Bratysława jest mała. W 1995 r. pisarz otrzymał prestiżową Nagrodę im. Ivana Kraski, przyznawaną debiutującym słowackim autorom. Historyczna powieść Rankova Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) (Stalo sa prvého septembra alebo inokedy, 2008) otrzymała w 2009 r. Europejską Nagrodę Literacką oraz kilka prestiżowych nagród słowackich (m.in. Nagroda Czytelników dziennika SME). Adaptacja powieści została wystawiona przez Słowacki Teatr Narodowy. W 2011 r. ukazała się jego najnowsza powieść Matky (Matki).

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus
Laureat: Pavol Rankov za książkę Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)
18 października 2014 roku

Dodaj komentarz