Klaudia Ka tam gdzie rosną wilcze jagody

Od 18 października w Galerii 81 Stopni w Warszawie można oglądać wystawę prac Klaudii Ka pt. Tam rosną wilcze jagody.

Klaudia Ka, „Gość”, 100x100 cm, olej, płótno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Klaudia Ka, „Gość”, 100x100 cm, olej, płótno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Owoce wilczej jagody (Atropa belladonna) od wieków były używane w medycynie, a wyciąg z nich nadal stosuje się między innymi w celach znieczulających. Dawniej wierzono również w magiczne właściwości rośliny. W rzeczywistości zawarte w niej alkaloidy są silnie toksyczne i mogą powodować halucynacje, a w większych dawkach nawet śmierć. Wilcza jagoda jest rzadka, występuje głównie w Europie. Można ją znaleźć na skrajach lasów, w zacienionych okolicach.

Obrazy, które tworzą tytułowy cykl, przedstawiają właśnie takie miejsca: przestrzeń, gdzie las stopniowo przerzedza się i przeradza w łąkę, dając roślinom i zwierzętom żyjącym w jego poszyciu cień, ale też pewną dawkę światła.

Relacja między światłem a cieniem występuje tu w ujęciu formalnym, poprzez ograniczoną, skontrastowaną gamę barwną, opartą na odcieniach czerni, bieli i szarości. Ma to również wymiar symboliczny. Las rozumiany jest jako miejsce wywołujące ambiwalentne doznania, ponieważ może równocześnie zachwycać i przerażać, można się w nim schronić albo zgubić. Jest jednocześnie jasny-dobry i ciemny-zły. Tak, jak rosnące na skrajach zagajników wilcze jagody, mające działanie lecznicze, a w nieodpowiednich dawkach – silnie trujące.

Klaudia Ka – malarka urodzona w 1984 roku w Warszawie gdzie mieszka i pracuje. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem na kierunku malarstwa u prof. Barbary Szubińskiej na Europejskiej Akademii Sztuk w 2008 roku. Dwukrotna laureatka Stypendium EAS i Stypendium MEN. Wzięła udział w ponad 20 wystawach zbiorowych, m.in. Woda (2009, Centralny Basen Artystyczny, Warszawa) czy Niebezpieczne związki, (2011, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk). Jej prace można oglądać również na wystawach indywidualnych np.: Teren Zabudowany, (2011, Galeria Elektor, Warszawa), Długa, długa zima (2014, Otwarta Pracownia Kraków). Artystka bierze udział w konkursach i aukcjach, m.in. jest laureatką konkursu Szansa współorganizowanego przez Galerię Mutu i Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (I miejsce – nagroda internautów). Jej prace znajdują się w indywidualnych kolekcjach w Polsce, Niemczech czy Kanadzie. Poza malarstwem zajmuje się również grafiką i animacją, a od 2009 wraz ze Stowarzyszeniem Hokuspokus organizacją wydarzeń kulturalnych.

Klaudia Ka, Tam rosną wilcze jagody
Wernisaż: 18 października 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 14 listopada 2014 roku
Galeria 81 Stopni
ul. Kłopotowskiego 38/5
Warszawa

Dodaj komentarz