Aneta Modelska między fikcją a autobiografią

20 października nakładem Krytyki Politycznej ukazała się książka Odbicia, wielopoziomowa powieść, w której fikcja miesza się z autobiografią autorki – Anety Modelskiej.

Aneta Modelska – „Odbicia”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Aneta Modelska – „Odbicia”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Chwila po zmierzchu, Paweł wchodzi do knajpy. Przy jednym ze stolików siedzi sześć osób. Trzy kobiety, trzech mężczyzn, w tym jedna para: facet, który dominuje i kobieta o zaniedbanych włosach i paznokciach. Ładna – myśli Paweł. Ta kobieta to Milena. Slawistka, tłumaczka. Mieszka w małym mieszkaniu z dużym balkonem. Od kilku dni ma chandrę nie do opanowania, ale Paweł o tym nie wie. Dla niego ta kobieta to Anna. Anna zginie niebawem w wypadku samochodowym – tak zdecydował. Facet, który dominuje będzie cierpiał. Paweł nie wie, że imię, które mu nada – Marek – jest prawdziwe. Trafił przypadkiem, ale to nie ostatni raz, gdy fikcyjne i realne życia pomieszają się ze sobą, by tworzyć wielowymiarowe i wieloznaczne odbicia.

Akcja książki rozgrywa się na kilku poziomach. Paweł pisze powieść o sześciu przypadkowo zobaczonych osobach. Równolegle z wymyślanym na bieżąco światem fikcyjnych postaci poznajemy realne losy ich pierwowzorów. Każda postać ma jakby dwa życia, które się splatają. Co zatem jest bardziej realne? Tak zwana realność czy fantazmat? To co społeczne, czy to co psychiczne? Kolejne warstwy narracji to skrawki świata bawiącego się w demiurga Pawła oraz niezwykła biografia samej autorki, która splotła się z fikcją w sposób niezamierzony i nieoczekiwany.

Aneta Modelska-Lemke – urodziła się w 1966 r. w Bochni. W czasie studiów w Krakowie była aktywnie zaangażowana w podziemny ruch wydawniczy. Od 2003 r. mieszkała na stałe za granicą: w Bośni i Hercegowinie, potem we Francji. Pisać zaczęła późno – w roku 2011 zadebiutowała kryminałem List, który przyszedł za późno. Wcześniej, w 2006 r. w Sarajewie, rozpoczęła powieść Odbicia, którą ukończyła dwa lata później w Paryżu. Zmarła nagle i niespodziewanie w Warszawie 27 sierpnia 2013 r.

Aneta Modelska
Odbicia
Premiera: 20 października 2014 roku
Krytyka Polityczna

Dodaj komentarz