Władysław Jackiewicz – Pejzaże ciała

Od 25 października w gdańskiej Galerii Pionova będzie można oglądać wystawę malarstwa Władysława Jackiewicza pt. Pejzaże ciała.

Władysław Jackiewicz, Obraz XX/2013 r. 89x116 cm, olej na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Władysław Jackiewicz, Obraz XX/2013 r. 89x116 cm, olej na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest to wyjątkowa wystawa – jubileuszowa, z okazji 90-lecia urodzin Władysława Jackiewicza. Zostanie zaprezentowany zestaw najnowszych obrazów tego wybitnego i nieustannie twórczego Artysty.

Ostatnie prace (…) – bardzo zwięzłe, o klarowności syntezy. Ciała – zwarte, wyraźnie zarysowane, wypełniające centrum płótna i z energią rozciągające się ku jego krawędziom, i mimo swej wyrazistości – jakby pozbawione masy, bardziej tkankowe niż woluminowe.

Laserunkowe warstwy podążają za półprzeźroczystą materią skóry. W ostatnich obrazach osiągnął Profesor niezwykłą harmonię i doskonałość kompozycji – zrównoważenie układu, czystość linii, spokój wytrawnych barw. Idealizacja zarysu form, graficzna i mocna, doprowadzona do widnokręgu abstrakcji, lecz nie odbierająca przedstawieniom sensualności i tchnienia życia. Zachwycające jest szczególnie stopienie aktu i pejzażu, jakby wyraz bardzo pierwotnej jedności (i tajemnicy) natury: człowieka i otoczenia, a idąc dalej – zagadka miłosnej jedności. Ostatnie obrazy zdają się najbardziej wyraźnie, choć wciąż niedosłownie, rozwijać ideę Śpiącej Wenus Giorgiona, jej sielską witalność i zagadkowość, oddając aurę łagodnego spełnienia. Malarski hymn na cześć natury i życia, ich liryczna i wyrafinowana przenośnia. Połączenie intelektualizmu i poezji, geometrii i liryzmu, czysty wysoki ton.

Lena Wicherkiewicz, Nieboskłon. O malarstwie Władysława Jackiewicza – fragment tekstu do katalogu

Władysław Jackiewicz urodził się 17 lutego 1924 r. w Podbrodziu pod Wilnem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie na Wydziale Malarstwa u prof. Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom uzyskał w 1955 roku. Uczestnicząc czynnie w życiu środowiska artystycznego był współtwórcą Grupy Gdańskiej. W latach 1975 – 1984 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku jako dziekan Wydziału Malarstwa, prorektor i profesor, pełnił również funkcję rektora tej uczelni w okresie 1969 – 1981.

Wyszkolił liczną grupę artystów, mając ogromny wpływ na środowisko twórcze oraz kulturę regionu i Polski. W latach osiemdziesiątych pełnił funkcję Prezesa Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Jest laureatem wielu nagród, miedzy innymi Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznanej w 2007 r. przez ZPAP w Gdańsku. Reprezentował Polskę na XLII Biennale w Wenecji w 1988 roku. Indywidualne prezentacje Jego twórczości odbyły się między innymi w Zachęcie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, poza granicami Polski – we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Szwecji, Czechach itd. Łącznie brał udział w ponad 50 wystawach indywidualnych i ponad 140 wystawach zbiorowych w kraju, Europie, Azji i Ameryce. Jego malarstwo znajduje się w wielu kolekcjach muzealnych, narodowych i prywatnych w kraju i poza granicą.

Tak bogaty dorobek artystyczny i wystawienniczy Artysty został uznany przez wiele instytucji naukowych, kulturalnych oraz spowodował, że Władysław Jackiewicz jest zaliczany do grona najwybitniejszych twórców malarstwa współczesnego Polski.

Władysław Jackiewiecz, Pejzaże ciała
Wernisaż: 25 października 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 7 grudnia 2014 roku
Galeria Pionova w Gdańsku

Dodaj komentarz