Steinbeck podwójnie: Księżyc zaszedł. W niepewnym boju

16 października ukazało się zbiorcze wydanie dwóch powieści Johna Steinbecka: Księżyc zaszedł. W niepewnym boju. To kolejna publikacja Wydawnictwa Prószyński i S-ka, przybliżająca polskiemu czytelnikowi najważniejsze utwory amerykańskiego noblisty.

John Steinbeck – „Księżyc zaszedł. W niepewnym boju”, okładka (źródło: materiały prasowe)

John Steinbeck – „Księżyc zaszedł. W niepewnym boju”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Tłem dla powieści W niepewnym boju, która po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, jest strajk wędrownych pracowników sezonowych w kalifornijskich sadach. Buntują się przeciwko wyzyskującym ich chciwym sadownikom, a ich eskalująca złość wkrótce wymyka się spod kontroli i przeistacza w niebezpieczny fanatyzm. To wartka i wnikliwa powieść o niepokojach społecznych, a jednocześnie historia młodego człowieka, Jima Nolana, który poszukując celu w życiu, odnajduje powołanie w roli przywódcy robotników.

Motyw buntu łączy W niepewnym boju z innym dziełem Steinbecka. Akcja krótkiej powieści Księżyc zaszedł rozgrywa się w czasie II wojny światowej, kiedy front dociera do jednego z górniczych miasteczek. Okupantom szybko udaje się zająć miasto, obawiają się oni jednak strajku górników, więc – by zachować spokój – nie zmieniają panującej w nim władzy, lecz całkowicie ją sobie podporządkowują. Wbrew oczekiwaniom najeźdźców, mieszkańcy stawiają opór, odmawiają pracy, wybucha bunt.

Nie interesują mnie perory o sprawiedliwości i ucisku, które są tylko jednym z najbardziej rzucających się w oczy przejawów rzeczywistych uwarunkowań (…). Pragnąłem być jedynie rejestrującą świadomością, niczego nie osądzać, a tylko rzecz opisać – tak swoje powieści skomentował autor, John Steinbeck.

W niepewnym boju, uważana powszechnie za pierwszą z jego najważniejszych powieści, była także pierwszą, która wzbudziła kontrowersje, jakie miały towarzyszyć odbiorowi jego późniejszej prozy podejmującej palące problemy społeczne i polityczne – fragment Wprowadzenia do książki Księżyc zaszedł. W niepewnym boju Johna Steinbecka.

John Steinbeck (1902–1968) – amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1962 roku za realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych. Jego najbardziej znane powieści to Na wschód od Edenu, Tortilla Flat, Myszy i ludzie oraz Grona gniewu.

John Steinbeck
Księżyc zaszedł. W niepewnym boju
Premiera: 16 października 2014 roku
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz