Angole okiem Ewy Winnickiej

15 października nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książka Angole, której autorką jest Ewa Winnicka. To kolejna publikacja tej autorki opowiadająca o dylematach, rozterkach i przygodach Polaków, którzy wybrali życie na emigracji.

Ewa Winnicka – „Angole”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Ewa Winnicka – „Angole”, okładka (źródło: materiały prasowe)

W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o polskiej inwazji na Wyspy. Istotnie, według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyemigrowało tam ponad siedemset tysięcy Polaków. Mówi się o milionie, a czasem o dwóch. Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos owym najeźdźcom, wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Każda historia to gotowy scenariusz filmowy. Angole to przede wszystkim niejednoznaczny obraz tubylców: obywateli Wielkiej Brytanii, malowany nadzieją i rozczarowaniem, podziwem i lekceważeniem, wreszcie sukcesem i porażką polskich kolonizatorów. To kontynuacja Londyńczyków pół wieku później i w świecie bez granic.

Kim jest Anglik dla Polaka? Kim Polak dla Anglika? Ewa Winnicka wysłuchała kilkudziesięciorga polskich najeźdźców na Wyspy. Opowiedzieli jej, w jakie wpadali pułapki, jak się z nich wydobywali albo nie, jak zwyciężali, nieraz w wielkim stylu, jak walczyli o prawa pracownicze, nie tylko dla siebie. Aktualna, poważna i dowcipna książka reporterska dla wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się w drogę. A wybrały się już podobno dwa miliony – tak o książce Ewy Winnickiej napisała Małgorzata Szejnert.

Ewa Winnicka
Angole
Premiera: 15 października 2014 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz