• 2014-10-17

Z ogniem w głowie – Spotkania z dramaturgią dla młodzieży

Od 24 do 28 października Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbywać się będą XV Dni Dramaturgii, Z ogniem w głowie.

„Z ogniem w głowie”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Z ogniem w głowie”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z ogniem w głowie – Spotkania z dramaturgią dla młodzieży to polsko-niemiecki projekt, realizowany w ramach XV Dni Dramaturgii w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym.

Jego celem jest przyjrzenie się zjawisku dramaturgii dla młodzieży, której mocno ograniczona obecność na krajowych scenach pozostawia wiele do życzenia, a co za tym idzie – skłania do zadania pytań, z których dwa są kluczowe. Po pierwsze: czym jest teatr dla młodzieży?

Po drugie: kim jest widz, którego tak często w Polsce się pomija, uznawszy go za byt przejściowy między dzieckiem a dorosłym?

Czerpiący swą nazwę od młodzieńczego dramatu Mariusa von Mayenburga projekt oddaje głos młodzieży w teatrze. Służy prezentacji różnych praktyk tworzenia teatru dla młodego widza – od strony dramaturgicznej, edukacyjnej, repertuarowej, instytucjonalnej.

W ciągu czterech dni spotkań Z ogniem w głowie odbędą się czytania sceniczne trzech specjalnie na tę okazję przetłumaczonych niemieckich dramatów dla młodzieży od lat 14, przygotowane przez młode reżyserki wraz z wałbrzyskimi aktorami i wrocławskimi studentami PWST. Niemieccy specjaliści wezmą udział w debacie na temat teatru dla młodzieży w Niemczech oraz poprowadzą warsztaty z polskimi twórcami (reżyserzy, dramaturdzy, pedagodzy, animatorzy, instruktorzy, itd.). Wydarzenie towarzyszy prapremierze spektaklu Męczennicy Mariusa von Mayenburga w reżyserii Anny Augustynowicz.

Z ogniem w głowie – Spotkania z dramaturgią dla młodzieży
Od 24 do 28 października 2014 roku
Teatr Dramatyczny im, Jerzego Szaniawskiego
Wałbrzych

Dodaj komentarz