Tadeusz Baranowski – Asamblaż w Re:Medium

Od 18 października w łódzkiej Galerii Re:Medium będzie można oglądać wystawę prac Tadeusza Baranowskiego pt. Asamblaż.

Tadeusz Baranowski, Bez tytułu, n.d., technika własna, 170x131x1 cm, fot. Radosław Jóźwiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Baranowski, Bez tytułu, n.d., technika własna, 170x131x1 cm, fot. Radosław Jóźwiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja w Galerii Re:Medium pokazuje zaledwie kilkanaście z nich: kompozycje dużych rozmiarów, w których biomorficzne kształty układają się w przedziwne panoramy i struktury, maksymalnie zagęszczone, zapętlone i skomplikowane formalnie, choć przeciwwagą dla tego niepokojącego horroru vacui jest zazwyczaj gładka płaszczyzna podłoża, do którego przytwierdzone są kolejne partie sztukaterii. Równie nieoczekiwane są zestawienia kolorów: artysta nie unika mocnych kontrastów walorowych odważnie łącząc np. biel z czerwienią i czernią, ale też szuka niuansów w obrębie szarości, błękitu, zieleni, żółci. Barwy zmieniają się ponadto pod wpływem pory dnia i rodzaju oświetlenia, ujawniając efekty błysku, matowości, odbicia, łuszczenia, spękania.

Najlepiej oglądać je zatem wnikliwie, metodycznie i pod różnymi kątami, dopiero wtedy te rzeźbione obrazy ujawnią nam niektóre swoje tajemnice. Tajemnice odsłaniające surrealistyczne wizje autora, jego wewnętrzne pejzaże, groteskowe sceny rozgrywające się w kosmicznej nadrzeczywistości oraz biomorficzne roślino-stwory (potwory?) atakujące naszą wyobraźnię i wychodzące w trzeci wymiar, poza obraz. – Już w pierwszych pracach malarskich dążyłem do płaskorzeźby, a moim marzeniem było zbudować trójwymiarowy obraz, w który widz będzie mógł wejść i obejrzeć go od środka – zdradza artysta. Potwierdzeniem ciągłości eksperymentowania z formą i strukturą dwuwymiarowej płaszczyzny jest płótno, które Tadeusz Baranowski pokazał na Ogólnopolskim Konkursie na obraz w 1970 roku, również w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (wówczas placówka działała jako Biuro Wystaw Artystycznych). To rodzaj kolażowego portretu skonstruowanego z rozlewających się plam, bąbli, odprysków i kresek, mocno skontrastowanych z gładkim tłem, jakby wyciętym z innej materii. W kontekście najnowszych dzieł jest on jeszcze dość wyważony i kompozycyjnie, i kolorystycznie, i strukturalnie, zapowiada jednak dalsze odważne działania z malarską materią oraz rzeźbiarskim wychodzeniem w trzeci wymiar. Warto zwrócić uwagę, że autor nigdy nie tytułuje swoich prac, zdając się na wyobraźnię i intuicję widza, który w tych pokładach ekspresji i groteski na pewno odnajdzie wiele własnych przemyśleń i doświadczeń. Łódzka wystawa wpisuje się w wielki malarski powrót Tadeusza Baranowskiego, powrót traktowany niezwykle poważnie i dojrzale przez świadomego swoich warsztatowych i intelektualnych możliwości artystę.

Monika Nowakowska (fragment tekstu do katalogu wystawy)

Tadeusz Baranowski, Bez tytułu, n.d., 73x54x5 cm, fot. Radosław Jóźwiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Baranowski, Bez tytułu, n.d., 73x54x5 cm, fot. Radosław Jóźwiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Baranowski – absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Warszawie, pracownia prof. A. Nacht-Samborskiego i prof. A. Kobzdeja. Dyplom z wyróżnieniem w 1969 roku. Udział w licznych wystawach w kraju i za granicą m.in. Helsinki, Wystawa Studentów Warszawskiej ASP, Warszawa, Galeria Współczesna, Najmłodsze Pokolenie, Warszawa, Stara Kordegarda, IX Debiut Absolwentów ASP, Berlin Zachodni, Wystawa Polskiej Sztuki Współczesnej, Warszawa, Galeria Sztuki MDM. Grupa AUT, Warszawa, Galeria Współczesna Teatru Wielkiego, Lublin, Biuro Wystaw Artystycznych. „Młode Pędy”, Sopot, BWA, Sopot, Ogólnopolska Wystawa Młodego Malarstwa, Rzeźby i Grafiki, Szczecin, V Jubileuszowy Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Warszawa, III Festiwal Sztuk Pięknych, Warszawa, Galeria Sztuki MDM. Wystawa Młodych, Warszawa, Galeria Sztuku Współczesnej, Warszawa, Zachęta. VI Festiwal Sztuk Pięknych, Warszawa, Zachęta. Siusiu w torcik. V prezentacje wyboru prac ze zbiorów Zachęty.

Oprócz malarstwa zajmował się także grafiką użytkową (szczególnie prasową tworząc liczne autorskie layouty pism) oraz twórczością dla dzieci, za którą otrzymał od ministra Kultury i Sztuki oraz Dziedzictwa Narodowego medal Gloria Artis (2007 r.). W latach 1984–1990 współpracował z belgijskim wydawnictwem Editions du Lombard. Znalazł się jako jedyny polski ilustrator w ekskluzywnym wydaniu piosenek J. Brela wydanym w Belgii i Francji. Za sprawą swoich autorskich komiksów dla dzieci (m.in. Antresolka Profesorka Nerwosolka, Skąd się bierze woda sodowa, czy Podróż smokiem Diplodokiem) znalazł się w amerykańskiej antologii wydanej przez wydawnictwo Universe pt. 1001 comics you must read before die. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Zachęty, MKiS, Teatru Studio w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych.

Kuratorka wystawy: Elżbieta Fuchs

Tadeusz Baranowski, Asamblaż
Wernisaż: 18 października 2014 roku, godz. 16.00
Wystawę będzie można oglądać do 8 listopada 2014 roku
Galeria Re:Medium, Miejska Galeria Sztuki
ul. Piotrkowska 113
Łódź

Dodaj komentarz