Ścieżki i okruchy – Jerzy Piotrowicz na papierze

Od 28 października w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu będzie można oglądać wystawę pt. Ścieżki i okruchy. Prace Jerzego Piotrowicza na papierze.

Jerzy Piotrowicz, „Źródło”, 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Piotrowicz, „Źródło”, 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

29 października mija 15. rocznica śmierci znanego, oryginalnego poznańskiego malarza – Jerzego Piotrowicza (1943–1999). Z tej okazji Galeria Miejska Arsenał przygotowała kameralną wystawę prac wykonanych na papierze (akwareli, gwaszy, rysunków i grafik). Dzieła, zdeponowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu, udostępnione zostały przez Towarzystwo Jerzego Piotrowicza, kultywujące pamięć o zmarłym artyście. W szkicach do cenionych płócien oraz lirycznych akwarelach odnaleźć można ścieżki, którymi malarz podążał przez lata w swojej twórczości.

Jerzy Piotrowicz, „Bez tytułu”, 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Piotrowicz, „Bez tytułu”, 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poczynając od studiów gestów ćwiczonych na jednej kartce, poprzez intymne doświadczenia podróży do Izraela i Włoch, na pracach w większych formatach skończywszy, uwidacznia się całe spektrum najistotniejszych dla Piotrowicza tematów. Prace eksponowane na wystawie ukazują genezę formowania się tworzonych cykli oraz niekiedy wręcz obsesyjne próby osiągnięcia perfekcji artystycznej. Nieustanny dialog z dawnymi mistrzami, zespalanie okruchów europejskiej kultury i tożsamości oraz własna inwencja przekształcały się w twórczości Piotrowicza w unikatowe prace oddające pełnię jego wrażliwości malarskiej.

Ekspozycja wchodzi w dialog z prezentacją wybranych prac malarskich Jerzego Piotrowicza w Sali Hiszpańskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Kurator wystawy: Krystyna Różańska-Gorgolewska

Ścieżki i okruchy. Prace Jerzego Piotrowicza na papierze
Wernisaż: 28 października 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 9 listopada 2014 roku
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Sala Kameralna

Dodaj komentarz