Anna Okrasko i Cornelia Fleck – warsztaty o problemach uchodźców w Arsenale

19 października w białostockiej Galerii Arsenał odbędą się warsztaty rodzinne z Anią Okrasko i Cornelią Fleck, które tematycznie nawiążą do wystawy Pozbawienie obecnie prezentowanej w galerii i pracy wideo pt. Masz na imię Mary, ale w rzeczywistości nazywasz się Lynda…

Anna Okrasko, „Masz na imię Mary, ale w rzeczywistości nazywasz się Lynda…” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Okrasko, „Masz na imię Mary, ale w rzeczywistości nazywasz się Lynda…” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Godlewska-Siwerska, kuratorka programu Plac Zabaw Arsenał:

Chcielibyśmy z Państwem i Waszymi dziećmi porozmawiać o sytuacji, w jakiej znajdują się uchodźcy mieszkający w naszym kraju, ale też w Unii Europejskiej. Poruszają nas doniesienia medialne o wojnie w Syrii i Ukrainie. Głęboko współczujemy mieszkańcom tych krajów, ale jednak są one daleko i nie dotyczy nas to bezpośrednio. A jak się zachowujemy, gdy naszymi sąsiadami są białostoccy Czeczeni czy inni cudzoziemcy? Może warto choć na chwilę poczuć się tak jak oni, wejść w ich rolę?

W ramach programu edukacyjnego Plac Zabaw Arsenał od 2006 roku odbywają się spotkania poruszające problemy uchodźców. Anna Konik prowadziła warsztaty z kobietami z Białegostoku – białostoczankami oraz uchodźczyniami z Czeczenii; podobnie Elżbieta Jabłońska, kiedy pretekstem do spotkania było wspólne gotowanie konfitury z pigwy; Iza Tarasewicz i Katarzyna Siemieniako prowadziły warsztaty z dziećmi mieszkającymi w Ośrodku dla Uchodźców.

Tym razem zapraszamy Was z dziećmi, abyście we współpracy z Anną Okrasko i Cornelią Fleck, aktorką występującą w filmie Masz na imię Mary, ale w rzeczywistości nazywasz się Lynda…, wcielili się w rolę osób szukających lepszego świata w naszym kraju, w naszym mieście…

Anna Okrasko – artystka, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Piet Zwart Insitute w Rotterdamie. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Berlinie, Rotterdamie i Warszawie. W swojej multidyscyplinarnej praktyce artystycznej podejmuje tematy migracji, tożsamości, czy przestrzeni publicznej.

Cornelia Fleck – zawodowa aktorka i pedagog teatru. Pracuje jako niezależna artystka performance i trenerka. Interesuje się badaniem możliwości sztuki, jej uczestnictwa w ewolucji społecznej oraz procesami artystycznymi. Uwielbia bawić się słowami. Ponadto, w swojej praktyce skupia się na dialogu międzykulturowym pomiędzy różnymi dyscyplinami artystycznymi. Wierzy w moc sztuki.

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–11 lat wraz z rodzicami
Warsztaty odbędą się 19 października 2014 roku od godziny 11.00 do 13.00
Galeria Arsenał w Białymstoku
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz