Wielcy mistrzowie teatru, tańca i sztuk wizualnych – Rozdroże 2014

24 października w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie rozpoczną się XXI Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2014 w ramach których odbędą się spektakle artystów z Francji i Polski.

Próba spektaklu „Rewia ognia” Teatru Cinema z Michałowic, zdj. Tomasz Mielech (źródło: materiały prasowe organizatora)

Próba spektaklu „Rewia ognia” Teatru Cinema z Michałowic, zdj. Tomasz Mielech (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wielcy mistrzowie teatru, tańca i sztuk wizualnych – wybitna francuska choreografka Maguy Marin oraz polski reżyser i artysta Tadeusz Kantor – są bohaterami interdyscyplinarnego Festiwalu Rozdroże 2014, który rozpoczyna się 24 października w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Odbędą się premierowe spektakle i produkcje specjalnie przygotowane na Festiwal Rozdroże w wykonaniu artystów sztuk performatywnych z Francji i Polski. Collage ludzkich zachowań i obrazów, które mierzą się z kondycją człowieka zdominowanego historią, zaprezentują Compagnie Maguy Marin, Compagnie François Verret, Teatr Cinema z Michałowic i warszawski Teatr Academia. Warsztaty dla aktorów i tancerzy poprowadzą byli polscy i francuscy aktorzy legendarnego Teatru Cricot-2 Tadeusza Kantora, artysty, którego 100. rocznicę urodzin obchodzić będziemy pod patronatem UNESCO w roku 2015 w ramach Roku Kantora.

Interdyscyplinarny festiwal Rozdroże, organizowany corocznie od 1994 r., prezentuje najbardziej wartościowe, nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni artyści z zagranicy – każdego roku z innego kraju lub regionu – których twórczość cechują istotny przekaz duchowy, oryginalna forma oraz wysoki poziom artystyczny. Prace artystów z zagranicy konfrontowane są z dokonaniami artystów polskich działających w tym samym obszarze poszukiwań. W ciągu 20 lat na festiwalu wystąpili artyści z 16 krajów, w tym Teatr Tańca Piny Bausch z Niemiec, performerka i wokalistka Meredith Monk ze Stanów Zjednoczonych czy tancerz Kazuo Ohno z Japonii.

XXI Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2014, poświęcone twórczości artystów z Francji i Polski, przypomną sztukę dwóch wybitnych twórców działających na pograniczu sztuk performatywnych i wizualnych: znakomitej francuskiej choreografki Maguy Marin oraz polskiego reżysera i plastyka Tadeusza Kantora. Program wzbogacą prace sytuujące się w kręgu inspiracji twórczością tych dwojga artystów.

Festiwal otworzy prelekcja Joanny Szymajdy na temat twórczości wybitnej choreografki francuskiej Maguy Marin. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się polska premiera spektaklu B i T w wykonaniu zespołu Compagnie Maguy Marin z Tuluzy w choreografii artystki (światowa prapremiera: wrzesień 2014 w Tuluzie). Spektakl pokazuje collage ludzkich zachowań, a istotną w nim rolę odgrywają rytm ruchu oraz interakcje tancerzy. Założony w 1978 roku zespół Compagnie Maguy Marin jest jedną z czołowych francuskich grup tańca współczesnego. Maguy Marin, która pierwotnie występowała jako solistka w zespole Balet XX wieku Maurice’a Béjarta, jest autorką i choreografką ponad 40 spektakli prezentowanych w większości krajów Europy.

W CSW prelekcję wygłosi francuski choreograf François Verret, w którego przedstawieniach można dostrzec inspiracje twórczością Maguy Marin. Założony w 1998 roku zespół Verreta prezentował spektakle w wielu krajach, w tym wielokrotnie na festiwalu w Awinionie. W CSW odbędą się dwa premierowe pokazy spektaklu Central Europe zespołu Compagnie François Verret w choreografii Verreta, jak również przedpremierowe pokazy spektaklu otwierającego cykl spektakli Rhapsodie Demente (Obłąkańcza rapsodia), w którym wezmą udział artyści z Europy Zachodniej i Wschodniej. Przedstawienie tworzy collage obrazów wyrażających kondycję człowieka zdominowaną historią Europy Środkowej. Inspiracje czerpie m.in. z utworów Heinera Mullera, Swietłany Aleksijewicz i Wisławy Szymborskiej. Twórczość Verreta nigdy nie była prezentowana w Polsce.

Premierę spektaklu Strona po stronie zaprezentuje Teatr Academia z Warszawy, założony w 1993 roku przez Romana Woźniaka i Marcina Jarnuszkiewicza. Zespół występował na festiwalach teatralnych w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Spektakl tworzy seria wspomnień dojrzałego mężczyzny przywołującego obrazy ważnych dla niego kobiet. Przedstawienie jest także impresją o przemijaniu, potrzebie piękna i wzruszeń.

Teatr Cinema z Michałowic dwukrotnie zaprezentuje, inspirowany prozą poetycką Edmonda Jabèsa, premierowy spektakl Rewia ognia, którego autorem, reżyserem i scenografem jest Zbigniew Szumski. Teatr Cinema, założony w 1992 roku przez plastyków i aktorów, jest jednym z najbardziej oryginalnych i cenionych polskich teatrów poszukujących, nawiązujących do tradycji polskiej i europejskiej awangardy teatralnej (m.in. do twórczości Tadeusza Kantora). Teatr Cinema występował na wielu festiwalach, m.in. w Niemczech, Szwajcarii i Izraelu.

Program festiwalu uzupełnią: warszawska premiera filmu 1 + 1 = 0 w reżyserii Marie Vayssiere i Stephana Nota o warsztatach prowadzonych przez Tadeusza Kantora w Charleville-Mezieres oraz warsztaty dla aktorów i tancerzy prowadzone przez byłych polskich i francuskich aktorów Teatru Cricot-2: Marie Vayssiere, Ludmiłę Rybę i Bogdana Renczyńskiego.

Kurator Festiwalu Rozdroże 2014: Janusz Marek

XXI Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2014
Spotkania odbędą się w dniach od 24 października do 6 listopada 2014 roku
CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

Dodaj komentarz