Najnowsza projekcja Wodiczko na La Biennale de Montréal

Od 8 października w ramach La Biennale de Montréal można oglądać Projekcję bezdomnych. Place des Arts, której autorem jest Krzysztof Wodiczko. Praca jest nową, zrealizowaną na wielką skalę, projekcją, w której ciała i głosy bezdomnych z okolic śródmieścia zaludniają wielopoziomową powierzchnię fasady Théâtre Maisonneuve.

Krzysztof Wodiczko, „Projekcja bezdomnych” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Wodiczko, „Projekcja bezdomnych” (źródło: materiały prasowe organizatora)

We współpracy z misją św. Michała i innymi organizacjami społecznymi, Wodiczko oferuje bezdomnym możliwość wypowiedzenia się i podzielenia doświadczeniami, opowiedzenia ich własnych historii, wyrażenia obaw i pragnień. Tym sposobem artysta przedstawia bardziej intymny obraz bezdomności. Dzięki usytuowaniu tej inscenizowanej projekcji na budynku teatru, jej uczestnicy stają się zarówno odbiorcami oficjalnej kultury jak aktorami grającymi w ich własnym teatrze według własnych, przeżytych scenariuszy. Zmieniające się oblicze miast w coraz większym stopniu poddawanych komercjalizacji oraz prywatyzacja przestrzeni publicznej ma ogromny wpływ na marginalizowane grupy społeczne. Oddając głos tym, którzy są widziani ale nie zawsze słyszani, Wodiczko otwiera demokratyczną przestrzeń na mowę społeczną.

Krzysztof Wodiczko, mieszka i pracuje w Nowym Jorku, Bostonie i Warszawie. Jest autorem przeszło osiemdziesięciu projekcji publicznychzrealizowanych w Australii, Kanadzie, Austrii, Anglii, Niemczech, Holandii, Irlandii Północnej, Izraelu, Włoszech, Japonii, Meksyku, Polsce, Hiszpanii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Równocześnie pracuje nad serią instrumentów nomadycznych i pojazdów projektowanych z myślą o bezdomnych, imigrantach, weteranach wojennych, którym mają one pomagać w komunikowaniu się i przetrwaniu. W 1998 został uhonorowany 4th Hiroshima Art Prize jako artysta, którego twórczość przyczynia się do umacniania pokoju na świecie. Reprezentował Kanadę (1986) i Polskę (2009) na Biennale w Wenecji. Obecnie jest profesorem Art, Design, and the Public Domain at w Harvard University w Cambridge.

Kolekcja Musée d’art contemporain de Montréal, projekt zrealizowany we współprodukcji Musée d’art contemporain de Montréal i Quartier des Spectacles i the Phi Centre, we współpracy z Misją Św. Michała.

Krzysztof Wodiczko, Projekcja bezdomnych. Place des Arts
Projekcja została zorganizowana w ramach La Biennale de Montréal
Projekcję można oglądać od 8 października do 23 listopada 2014 roku
Place des Arts, Montréal

Dodaj komentarz