Zbiory Chińskiego Muzeum Sztuki – Inne oblicza w Warszawie

Od 25 października w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym będzie można oglądać wystawę pt. Inne oblicza. Maski, marionetki i sztuka cieni ze zbiorów Chińskiego Narodowego Muzeum Sztuki.

Cheng Yaojin, Maska operowa Dixi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cheng Yaojin, Maska operowa Dixi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem ekspozycji jest ukazanie zarówno materialnego, jak i niematerialnego dziedzictwa kultury chińskiej. Na wystawie zostanie zaprezentowana chińska sztuka ludowa (m.in. maski, lalki i teatr cieni) z kolekcji Chińskiego Narodowego Muzeum Sztuki (NAMOC). Równolegle odbędzie się szereg warsztatów i spotkań edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.

Chińskie maski i lalki teatralne, wywodzące się ze starożytnych obrzędów religijnych odprawianych tysiące lat temu, zaskakują różnorodnością. Dzięki nim artyści uzyskiwali na scenie niesamowite efekty artystyczne, a z czasem tworzenie pięknych masek i lalek teatralnych wywierających silne wrażenie na widzach stało się odrębną sztuką. Rzeźbienie i malowanie masek i marionetek wymagało umiejętności najwyższej klasy. Artyści korzystali ze swoich dzieł, by opowiadać historie, wyrażać emocje oraz uczyć widzów odróżniać dobro od zła. Z nieożywionych materiałów musieli wyczarować figury pełne życia.

Podczas Święta Wiosny maski opuszczały świątynie i trafiały na twarze tancerzy, którzy przy rytmie bębnów wykonywali taniec Nuo. W ten sposób modlono się o błogosławieństwo, a tradycja przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Niektórzy ustawiali także małe sceny, aby przy użyciu marionetek snuć starodawne legendy. Działo się tak co roku i wielu Chińczyków nosi w sobie takie wspomnienia z dzieciństwa.

Inne oblicza. Maski, marionetki i sztuka cieni ze zbiorów Chińskiego Narodowego Muzeum Sztuki
Wystawę będzie można oglądać od 25 października 2014 roku do 1 marca 2015 roku
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Dodaj komentarz