• 2014-10-16

Grzegorz Zariczny kręci w Krakowie

W Krakowie ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Grzegorza Zaricznego twórcy nagrodzonego na festiwalu w Sundance dokumentu Gwizdek. Zdjęcia do pełnometrażowego debiutu fabularnego Fale potrwają do 30 listopada i będą realizowane głównie w Nowej Hucie przy wsparciu Krakow Film Commission.

Katarzyna Kopeć, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kopeć, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wokół jest wiele ludzi, którzy nie znajdują żadnej możliwości realizacji siebie w otaczającym ich świecie. Nie mogą zaspokoić ani potrzeb materialnych, ani ambicji zawodowych, są zupełnie bezradni wobec rzeczywistości – pisze w eksplikacji do filmu reżyser Grzegorz Zariczny.

Jedną z takich osób jest bohaterka Fal, wchodząca w dorosłość Kasia. Dziewczyna mieszka w Nowej Hucie, gdzie odbywa również praktyki w niewielkim zakładzie fryzjerskim. Marzy jednak, by zostać zawodowym fryzjerem. Aby to osiągnąć, musi zmierzyć się z podjęciem ważnych życiowych decyzji, co jednak będzie kosztowało ją wiele wysiłku i zrodzi konflikt z najbliższym otoczeniem.

Zacząłem realizować film dokumentalny o Kasi, która nie ze swej winy ma gorzej niż inni. Startuje z bardzo niska. Zacząłem się zastanawiać, co taka dziewczyna może zrobić, aby zmienić swój statut społeczny i materialny? Wiedziałem, że w dokumencie tego nie przeprowadzę. Napisałem więc scenariusz filmu fabularnego z głównym udziałem Kasi, z całym jej światem, w którym jest osadzona, ale z zupełnie fikcyjną, fabularną strukturą. Chciałem, aby Kasia w tej historii czerpała ze swoich doświadczeń, ale żeby była otoczona aktorami, którzy pomogą jej w fabularnej próbie zmiany jej losu. Cała historia w filmie jest zatem fikcyjna, ale cechy i świat głównej bohaterki są zaczerpnięte z autentycznego, gotowego świata – tłumaczy Grzegorz Zariczny.

Autorką zdjęć do filmu jest Weronika Bilska od dawna współpracująca zarówno ze Studiem Munka-SFP, jak i z Grzegorzem Zaricznym. Razem pracowali między innymi przy dokumencie Gwizdek, który otrzymał Grand Prix na festiwalu w Sundance w 2013 roku.

Grzegorz Zariczny – Fale
Produkcja: Studio Munka-SFP

Dodaj komentarz