Gombrowicz z przodu i z tyłu

Trzydniowa konferencja naukowa (od 20 do 22 października) Gombrowicz z przodu i z tyłu odbędzie się pod patronatem i z udziałem Rity Gombrowicz. Zaprasza Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz radomski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny.

„Gombrowicz z przodu i z tyłu” – konferencja naukowa, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Gombrowicz z przodu i z tyłu” – konferencja naukowa, plakat (źródło: materiały prasowe)

Od ostatniej dużej konferencji gombrowiczowskiej zorganizowanej w Polsce (przez Uniwersytet Jagielloński) mija właśnie dziesięć lat, więc spotkanie we Wsoli i w Radomiu będzie dobrą okazją do ponownego naukowego oglądu twórczości Witolda Gombrowicza oraz do międzypokoleniowej rozmowy o autorze Kosmosu. Konferencję otworzy Panel Gombrowiczowski, cykliczne wydarzenie organizowane przez MWG, zatytułowany: Jaki Gombrowicz po Kronosie? Moderatorem dyskusji będzie prof. Jerzy Jarzębski (UJ), a udział w niej wezmą: Rita Gombrowicz, Anders Bodegård oraz profesorowie Aleksander Fiut (UJ), Andrzej S. Kowalczyk (UW) i Józef Olejniczak (UŚ). Natomiast ostatniego dnia konferencji o książce Łukasza Tischnera (UJ) Gombrowicza milczenie o Bogu dyskutował z autorem będzie Maciej Nowak (KUL).

Nieco prowokacyjny tytuł konferencji to oczywiście nawiązanie do głośnej niegdyś książki Karola Zbyszewskiego Niemcewicz z przodu i z tyłu. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że zaprezentowane we Wsoli i Radomiu teksty o Gombrowiczu również wzbudzą gorące spory i potwierdzą, że twórczość Gombrowicza jest nadal inspirująca, a pisarz broni się przed gębą klasyka ze szkolnych podręczników.

Referaty wygłoszone na konferencji zostaną wydane w postaci książki, zaś debata otwierająca konferencję, będąca jednocześnie piątym już Panelem Gombrowiczowskim w cyklu organizowanym przez MWG, zostanie zarejestrowana i opublikowana w Internecie.

Gombrowicz z przodu i z tyłu – konferencja naukowa
Od 20 do 22 października 2014 roku
Muzeum Witolda Gombrowicza
Wsola

Dodaj komentarz