Biuro Snów Znalezionych – CSW Łaźnia 2 w duchu surrealistycznym

21 października w gdańskim CSW Łaźnia 2 rozpoczną się warsztaty surrealistyczne dla dzieci i dorosłych pt. Biuro snów znalezionych. Wydarzeniu również będzie towarzyszył wykład Agnieszki Taborskiej.

Agnieszka Taborska, warsztaty „Biuro snów znalezionych”, CSW Łaźnia 2 w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Taborska, warsztaty „Biuro snów znalezionych”, CSW Łaźnia 2 w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rozmawiając o snach wkracza się w indywidualną przestrzeń człowieka, bowiem każdy z nich jest prywatnym zapisem przeżyć, marzeń, czy trosk. Istnieją jako projekcje dostępne tylko oczom śniącego. Można jednak sprawić, że staną się historią widoczną dla innych osób. Podczas warsztatów powstanie fotoplastykon, w którym zostaną zamknięte opowiedziane przez uczestników sny. Zaglądając do niego przez wizjer, będzie można zajrzeć do tego prywatnego świata.

Warsztaty adresowane są zarówno do dzieci jak i do dorosłych, są więc propozycją familijną. Od wtorku do soboty zostanie przybliżony artystyczny kierunek, jaki zaispirowałam artystkę do realizacji warsztatów – surrealizm. Świetną okazją do zapoznania się z nadrealizmem będzie wykład Agnieszki Taborskiej pt. Sny. Autorka Spiskowców wyobraźni odniesie się twórczości surrealistów i wskaże jak inspirującym tematem są senne wizje. Wyobraźnia, podświadomość, podróż na drugą stronę lustra – to hasła po które sięgnie autorka.

Podczas kolejnych dni warsztatowych będziemy tworzyć fotoplastykon – pudełko z wizjerem, w którym zainscenizujemy scenę z naszych snów, bądź tych znalezionych – zasłyszanych od innych osób. Wnętrze fotoplastykonu zaaranżujemy przy użyciu wycinek z gazet, małych przedmiotów-zabawek, guzików, pereł, koralików, miniaturowych figurek, a nawet wydrukowanych na drukarce 3D obiektów. Pudełka będą wyposażone w baterie, żaróweczki i włączniki, co pozwoli nam na oświetlenie środka pudełka.

W Biurze snów znalezionych zostaną zapisane senne wizje również przy pomocy dźwięku. W przytulnym wnętrzu sypialni zaaranżowanej w Łaźni 2 zostaną nagrane zapamiętane sny. Zostaną one potem wyemitowane podczas wystawy sennych pudełek, która zwieńczy tygodniowe warsztaty.

Wykład Sny surrealistów, Leonory de la Cruz i Phoebe Hicks będzie dotyczył twórczego potencjału snów i sposobów wykorzystywania zawartej w marzeniach sennych energii. Będzie w nim mowa o hipnotycznych stanach, w jakie wprawiali się francuscy surrealiści; o interpretujących sny surrealistycznych obrazach i o filmach Luisa Buñuela, a także o onirycznych wizjach Leonory de la Cruz i Phoebe Hicks (bohaterek książek Agnieszki Taborskiej Senny żywot Leonory de la Cruz i Niedokończone życie Phoebe Hicks).

Agnieszka Taborska, pisarka, historyczka sztuki i romanistka. Wydała między innymi Senny żywot Leonory de la Cruz (przetłumaczony na angielski i francuski), Abecadło Topora, Okruchy amerykańskie, Spiskowców wyobraźni. Surrealizm oraz przekłady książek Philippe’a Soupaulta, Gisèle Prassinos i Spaldinga Graya. Jej bajki dla dorosłych i dzieci ukazały się w Polsce, Niemczech, Japonii i Korei. Od 1988 roku dzieli swój czas między Warszawę i Providence (USA), gdzie w Rhode Island School of Design wykłada historię sztuki.

Biuro snów znalezionych. Warsztaty surrealistyczne dla dzieci i dorosłych
Warsztaty odbędą się w dniach od 21 do 26 października 2014 roku
Wykład: 21 października 2014 roku, godz. 18.00
CSW Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk – Nowy Port

Dodaj komentarz