Sobota z książką w Kordegardzie

18 października od godz. 16.00 warszawska Kordegarda zaprasza na cykliczną Wymienialnię Książek. Wcześniej, o godz. 14.00 odbędzie się kolejne spotkanie Bukklubu – Dyskusyjnego Klubu Książkowego.

„Bukklub” – Dyskusyjny Klub Książkowy, logotyp (źródło: materiały prasowe)

„Bukklub” – Dyskusyjny Klub Książkowy, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Zasady funkcjonowania Wymienialni są proste: wystarczy przynieść z domu wybraną książkę z dedykacją dla kolejnego czytelnika i wymienić ją na inną. Wybór książek jest całkiem spory – od klasyków literatury, książek historycznych i poezji, poprzez romanse i poradniki, encyklopedie, podręczniki, po literaturę dziecięcą i młodzieżową. Książki polskie i zagraniczne, wydania nowe, PRL-owskie i przedwojenne – każdy znajdzie coś interesującego. W tym miesiącu czekają na wymianę książki takich autorów, jak: Czesław Miłosz, Milan Kundera, Katarzyna Grochola.

Dzięki takiej wymianie książki otrzymują nowe życie. Te z nich, które nie przypadną nikomu do gustu, nie umrą zapomniane i zakurzone, gdzieś na najwyższej półce domowej biblioteczki, ale trafią w nowe ręce, dając radość i realizując swoje przeznaczenie.

Bukklub to comiesięczne rozmowy na temat wybranej książki, prowadzone przez doświadczonych dziennikarzy: Martę Szarejko lub Marka Łuszczynę, którzy współpracowali m.in. z miesięcznikiem kulturalnym Bluszcz. Tematem najbliższego spotkania, które odbędzie się 18 października o godzinie 14.00, będzie książka W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa Elisabeth Åsbrink.

W Polsce działa ponad 130 dyskusyjnych klubów filmowych. Do kina często chodzi się razem, łatwo więc znaleźć partnera do rozmowy o filmie. Z książkami jest trudniej – jeden egzemplarz czytany jest zwykle po kolei przez kilka osób. Możliwość wymienienia się uwagami na temat książki w trakcie jej czytania pojawia się rzadko. Bukklub pozwala na nowo zmienić – zwykle samotny – proces czytania w zbiorowe doświadczenie. Do tej pory w dyskusjach Bukklubu poruszone zostały takiej książki, jak np.: Piaskowa góra Joanny Bator, Lala Jacka Dehnela, Tworki Marka Bieńczyka, Ludzka skaza Philipa Rotha oraz Czekając na barbarzyńców J.M. Coetzeego.

Sobota z książką w Kordegardzie
18 października, początek o godz. 14.00
Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa

Dodaj komentarz