Richard Flanagan laureatem The Man Booker Prize for Fiction

Richard Flanagan, australijski pisarz i filmowiec, został laureatem tegorocznej edycji The Man Booker Prize for Fiction, najważniejszej nagrody dla książek anglojęzycznych. Nagrodzona została jego powieść The Narrow Road to the Deep North.

Richard Flanagan, fot. Mosman Library (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia; plik na licencji Creative Commons)

Richard Flanagan, fot. Mosman Library (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia; plik na licencji Creative Commons)

Tegoroczna edycja Bookera była wyjątkowa – dzięki zmianie regulaminu po raz pierwszy mogli wziąć w niej udział anglojęzyczni pisarze pochodzący nie tylko z Wielkiej Brytanii, Irlandii bądź Wspólnoty Narodów, ale i z Ameryki. Jury zdecydowało jednak, że Nagroda powędruje w ręce Australijczyka.

The Narrow Road to the Deep Nort jest szóstą powieścią autora. Opowiada ona o doświadczeniach lekarza Dorrigo Evansa pracującego w japońskim obozie jenieckim, tuż przy powstającej kolei tajlandzko–birmańskiej. Przy budowie owej Kolei Śmierci zginęło ponad 100 tysięcy ludzi.

Flanagan zadaje trudne pytania o sens bohaterstwa, a jego książka odkrywa motywy aktów skrajnego okrucieństwa. Autor pokazuje, że sprawcy mogą być tacy sami jak ci, które są ofiarami ich nadużyć. Ojciec Richarda Flanagana, który zmarł  w dniu, w którym jego syn skończył książkę The Narrow Road to the Deep North, był ocalałym z birmańskiej Kolei Śmierci.

The Man Booker Prize for Fiction
Laureat: Richard Flanagan za powieść The Narrow Road to the Deep North
Ogłoszenie wyników i wręczenie Nagrody: 14 października 2014 roku

Dodaj komentarz