Ósma Lekcja Niegrzeczności

19 oraz 26 października w Teatrze Wybrzeże odbędzie się 8. Lekcja Niegrzeczności, której tematem będzie opowiadanie Przyjaciel Automateusza ze zbioru Bajki robotów Stanisława Lema.

Pierwsza Lekcja Niegrzeczności, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza Lekcja Niegrzeczności, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Automateusz, dość ludzki robot, sprawia sobie, drogą kupna, przyjaciela, na wskroś racjonalnego robota Wucha. Wsadza go sobie następnie – zgodnie z przeznaczeniem – do ucha, by ten umilał mu czas i służył racjonalną radą. Zgodna koegzystencja kończy się fundamentalnym konfliktem filozoficznym o wymiarze nad wyraz ludzkim, gdyby nie to, że bohaterami historii są roboty.

Lekcje Niegrzeczności to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.

Michał Derlatka o cyklu Teatru Wybrzeże: Lekcje Niegrzeczności to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, bohater niepokorny. Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij – outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają… Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a chcieć znaczy móc. Niegrzeczność pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy – będą głównym tematem serii.

Ósma Lekcja Niegrzeczności
19, 26 października 2014 r., godz. 13.00
Teatr Wybrzeże, ul. Świętego Ducha 2
Sopot

Dodaj komentarz