• 2014-10-15

Sen o Warszawie na pokazach specjalnych

W dniach 21–23 listopada w wybranych kinach studyjnych odbędą się specjalne pokazy filmu Sen o Warszawie, długo wyczekiwanej pierwszej filmowej biografii Czesława Niemena.

Kadr z filmu „Sen o Warszawie”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Sen o Warszawie”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sen o Warszawie w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to pierwszy duży film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku.

W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni – w sumie ponad 50 osób – a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.

Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika Polityka na wykonawcę wszech czasów. Był człowiekiem-instytucją, jednym z nielicznych, którzy tworzyli nieprzerwanie dla czterech generacji Polaków.

Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i stanowi nieustającą inspirację dla młodszych artystów, a muzykę rozrywkową podniosła do rangi prawdziwej sztuki, ale i wrosła w polską kulturę popularną. Fani muzyka przypomną sobie jego najważniejsze przeboje, a starsi widzowie – własną młodość.

Sen o Warszawie, pokazy przedpremierowe
Od 21 do 23 listopada 2014 r.

1 komentarz do artykułu “Sen o Warszawie na pokazach specjalnych”

  1. Maciek

    Dlaczego nie podano w których kinach w Polsce ? Czy jest już DVD ?

Dodaj komentarz