Janek Simon i Pan Sharma w Białymstoku

Galeria Arsenał w Białymstoku oraz Fundacja Słowa i Rzeczy zapraszają na pokaz pracy Janka Simona Thakur Shipping Company, który odbędzie się dniach od 11 do 21 października.

Janek Simon, „Thakur Shipping Company” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janek Simon, „Thakur Shipping Company” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pan Sharma prowadził w latach 70. firmę, która zajmowała się głównie handlem z przyjacielskimi w tych czasach krajami Europy Wschodniej. Handel pomiędzy Indiami i naszym regionem zaczynał się na nowo, era sklepów indyjskich i wypraw w Himalaje finansowanych przez przemyt miała dopiero nadejść. Podczas swoich podróży Sharma kręcił filmy na taśmie 8mm. Kręcił rodzinę, zabytki, ważne wydarzenia polityczne w których brał udział, a także sceny z działalności swojej firmy, jak na przykład przekazanie słonia do Zoo w Pradze.

Z materiału wyłania się obraz życia Hindusa z wyższej klasy, w czasach kiedy globalna wymiana obrazów nie była tak dominująca jak dzisiaj. Czym jego spojrzenie różni się od naszych wyobrażeń na ten temat? Co interesowało Sharmę w Europie? Co interesowało go w Indiach? Czy czterdzieści l at które minęło od nagrania tych filmów coś zmieniło? Czy dziś filmy indyjskiego biznesmena podróżującego po Europie wyglądałyby inaczej?

Janek Simon

Janek Simon, Thakur Shipping Company
Praca wideo powstała w ramach projektu sztuka/globalizacja
Pokaz odbędzie się w dniach od 11 do 21 października 2014 roku
Galeria Arsenał, Sala edukacyjna Placu Zabaw Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz