Krakowskie studio zaprojektowało dla Kopenhagi Drzewo Wiedzy

BXB Studio we współpracy z Unique Vision Studio, Natalią Jejer oraz Omarem Khaladoun Gharaibeh w ramach inicjatywy Land Art Generator (LAGI), zaprojektowali Drzewo Wiedzy.

Drzewo Wiedzy, (źródło: materiały prasowe projektanta)

Drzewo Wiedzy, (źródło: materiały prasowe projektanta)

Głównym celem inicjatywy LAGI jest stworzenie wizualnie atrakcyjnej rzeźby, która wytwarza energię w sposób przyjazny dla środowiska.

Projekt Drzewo Wiedzy znalazł się w gronie 50 najlepszych opracowań spośród ponad 300 projektów które napłynęły z 55 krajów. Został opublikowany w albumie New Energies wydawnictwa Prestel, oraz pokazany na wystawie w Danish Design Centre.

Na szczycie wieży znajduje się niewielka turbina wiatrowa o mocy 2,5 KW. Przepływ powietrza spowodowany jest różnica ciśnienia powietrza przy gruncie a ciśnieniem na wysokości 70 m. Powietrze przepływa przez korzenie stalowej konstrukcji do korony, gdzie znajduje się turbina do generowania energii elektrycznej.

Dodatkowo, na stalowej konstrukcji zawieszone są dwa ogromne balony przemysłowe. Ich powierzchnia pokryta jest łodygami z PCV wypełnionymi milionami elementów piezoelektrycznych. Przepływ powietrza i obciążenie mechaniczne spowodowane ruchem balonów będzie stymulować piezoelektryczne elementy do produkcji energii. Moc wytwarzana przez elementy będzie również stosowana do oświetlenia całej struktury.

Suma produkowanej energii to 468,8 MWh rocznie, co wystarczy do zasilenia 102 gospodarstw domowych.

Drzewo Wiedzy
Projekt: BXB Studio, Unique Vision Studio, Natalia Jejer oraz Omar Khaladoun Gharaibeh

Dodaj komentarz