Aga Jarząbowa o tym, który był, ale go nie było

Od 21 października w Galerii Entropia we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę Agi Jarząbowej pt. Bambi – Bajka o tym, który był, ale go nie było.

Autorka pracy: Aga Jarząbowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Aga Jarząbowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bambi – bajka o tym, który był, ale go nie było. A więc, mamy animowaną bajkę: księżniczkę uwięzioną w zamku, złego czarnoksiężnika i czarującego smoka. Ale bajka jest dziwna: główny bohater ma skłonności do alkoholu, a smok nie rusza się z gniazda bez telefonu komórkowego.u Historia z serii Bajki o smokach i nie tylko, oparta na tekście Pawła Wojasa nie jest opowiastką tylko dla dzieci – charakterystyczna dla autora autoironia i skłonność do abstrakcyjnego humoru może zadowolić również dorosłych widzów.

Na wystawie w galerii Entropia oprócz filmu animowanego, będzie można obejrzeć instalację autorstwa reżyserki i animatorki Agi Jarząbowej. Zestaw obiektów i rysunków, nawiązujący do koncepcji plastycznych filmu, odsłoni tradycyjny warsztat pracy artystki.

 

Dodatek od autorki:

Po czterech latach wreszcie udało mi się skończyć ten cholerny film. Chciałam zrobić animację w tradycyjnej wycinance, na dodatek głównie z białego papieru. Postanowiłam, że będę pracować na stole wieloplanowym i dlatego musiałam taki stół zbudować (oczywiście nie własnymi rękami, ale jednak). Pracowałam sama, bo nie doszłam jeszcze do tego etapu, kiedy animator ma producenta, budżet i deadline. Wciąż nie wiem czy chcę to wszystko mieć, ale cztery lata w pojedynkę z papierowym smokiem, czarnoksiężnikiem, foką i pantofelkiem, to dużo. Kto zajmuje się animacją, ten wie o co chodzi. Mam nadzieję, że dobrze wyszło.

Aga Jarząbowa, rok urodzenia 1977. W 2004 r. ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu dyplomem w Pracowni Grafiki Intermedialnej. W 2005 r. Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zakupiło do kolekcji cykl moich prac rysunkowych Zrób coś ze sobą dziewczyno Od 2006 r. jestem asystentką w Katedrze Sztuki Mediów macierzystej uczelni w Pracowni Działań Intermedialnych. W 2008 otrzymałam stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Młoda Polska, w ramach którego wykonałam swoją pierwszą profesjonalną animację rysunkową, nagrodzoną III-cią nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie. W 2009 roku dwa z moich filmów animowanych z cyklu Siostry z domu Jarząb zostały umieszczone w antologii DVD Akcja-Animacja wydanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Zajmuję się niewspółczesną animacją rysunkową i wycinankową, grafiką projektową i wydawniczą oraz scenografią. Współpracuję z wieloma instytucjami kulturalnymi we Wrocławiu jako grafik i animator. Potrzymuje działalność Organizacji Pancia działającej w obszarze sztuki prorodzinnej. Inspiracji szukam w pracach powstałych przed wprowadzeniem technik cyfrowych. Lubię ograniczenia i trudności formalne, które wymagają ręcznej, analogowej pracy. Jednocześnie interesują mnie wszelkie przejawy łączenia i przenikania technik i mediów artystycznych.

Aga Jarząbowa, Bambi
Wernisaż: 21 października 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 12 listopada 2014 roku
Galeria Entropia we Wrocławiu
ul. Rzeźnicza 4
Wrocław

Dodaj komentarz