Opowieści z morskich głębin

Międzynarodowa Wystawa Ilustracji Książkowej Opowieści z morskich głębin rozpocznie się 18 października o godz. 16.00 w krakowskim CK Dworek Białoprądnicki. Wernisaż połączony zostanie z warsztatami artystycznymi dla dzieci.

„Opowieści z morskich głębin”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Opowieści z morskich głębin”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Gdyby zajrzeć w słone wody mórz, to co można tam zobaczyć? Jakie tajemnice skrywa morze? Czy z jego dna można wyciągnąć wielki korek? Skąd się wzięła ryba w czerwonych bucikach i dlaczego pingwin wyruszył w rejs statkiem? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć podczas Międzynarodowej Wystawie Ilustracji Opowieści z morskich głębin.

W Dworku Białoprądnickim prezentowane będą ilustracje książkowe do nadmorskich baśni i legend, wykonane przez 79. artystów z krajów nadbałtyckich. Prace pochodzą z Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii oraz Polski. Zgromadzono je w 2011 roku, kiedy to Tallin, uznawany za ośrodek literatury dziecięcej, pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. W Krakowie będzie można zobaczyć je po raz pierwszy.

Ilustracje wykonano rozmaitymi technikami. Na wystawie znajdą się zarówno rysunki ołówkiem i piórkiem, pastele, akwarele, drzeworyty, jak i wydruki komputerowe. Wszystkie zainspirowane zostały morskimi opowieściami z różnych zakątków świata. Są tu ilustracje do znanych baśni, jak Mała Syrenka J. Ch. Andersena, biblijnych opowieści o Jonaszu czy twórczości samego A. Puszkina. Nie braknie też legend i mitów z wysp estońskich, portugalskich brzegów oraz japońskiej egzotyki. Ale tylko niektóre ilustracje odnoszą się do konkretnych baśni. Artystom pozostawiono wiele swobody, stąd na wystawie będzie można zobaczyć również obrazy z ich własnych fantastycznych opowieści i wyobrażeń.

Międzynarodowa Wystawa Ilustracji Książkowej Opowieści z morskich głębin
Wernisaż: 18 października 2014 roku, godz. 16.00
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Ul. Papiernicza 2
Kraków

Dodaj komentarz