lAbiRynT – Festiwal Nowej Sztuki w granicach wiarygodności

24 października w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą rozpocznie się lAbiRynT – Festiwal Nowej Sztuki. Hasło tegorocznej edycji to: W granicach wiarygodności.

Festiwal Nowej Sztuki – lAbiRynT 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Nowej Sztuki – lAbiRynT 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Olek, Drobiny kreacji (tekst do wystawy Stan rozproszenia, Galeria Okno):

Czy w obecnej kulturze można pomyśleć całość? Czy w sytuacji stale rosnącego nadmiaru informacji, zawierających niepoliczalną ilość faktów i opinii, możliwe jest uznanie kogokolwiek za osobę kompetentną, nawet gdyby uprawiała bardzo wąską dziedzinę? Czy skoro wszystko może być sztuką, a każdy zostać artystą, realna jest orientacja w penetrowanym obszarze i oparte na wiarygodnych regułach wartościowanie? Myślę, że pojęcie uniwersalności i całościowego oglądu to przebrzmiałe terminy. Rzecz jest trudna nawet w wypadku analizowania indywidualnych doświadczeń i określania na ich podstawie klarownego dorobku. Bowiem w wypadku zróżnicowanej oraz bogatej w dzieła i akcje twórczości artystycznej dociekanie istoty sztuki i wypreparowywanie jej esencji okazuje się niezwykle trudne.

Cóż pozostaje? Zaakceptować stan rozproszenia, spełniać się w cząstkowych odsłonach, dopatrywać sensu w przyczynkarstwie i zdawkowości, byle zawarte w nich przesłania miały szersze znaczenie aniżeli tylko osobnicze. Satysfakcję mogą dawać także wyimkowe spełnienia. Bywa, iż znacząca okazuje się fragmentaryczność, ba, nawet skromny gest jest w stanie urosnąć do rangi symbolu.

W ustawicznie samodzielącym się i rozdrobnionym informacyjnie świecie całości po prostu nie ma. Jest za to mnóstwo lokalnych epizodów, których racja bytu sprowadza się niejednokrotnie do osiągnięcia satysfakcji jednostkowej. Zdarzają się przecież olśnienia, wyzwalane przez zdarzenia z pozoru drobne. Właśnie te niepozorne minikreacje nierzadko są w stanie udźwignąć całość sygnalizowanej nimi problematyki, a przynajmniej dać tego złudzenie.

Wierzę, że zaproszeni do udziału w wystawie artyści mają taką siłę sprawczą.

lAbiRynT – Festiwal Nowej Sztuki W granicach wiarygodności
Festiwal odbędzie się w dniach od 24 do 26 października 2014 roku
Słubice – Frankfurt n/O

Dodaj komentarz