• 2014-10-14

Jazz, awangarda, muzyka improwizowana i eksperymentalna | Jazztopad

Od 13 do 23 listopada Wrocław będzie jazzowym epicentrum Polski, Europy i świata. Podczas tegorocznej edycji Jazztopad ponownie zawitają artyści świata jazzu, awangardy, muzyki improwizowanej, eksperymentalnej i rodzimej tradycji z różnych zakątków globu.

Jazztopad, grafika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jazztopad, grafika (źródło: materiały prasowe organizatora)

13 listopada festiwal otworzy premierowy występ Nate Wooley Quintet, którego liderem jest rozchwytywany w ostatnich latach amerykański trębacz i kompozytor pokolenia lat siedemdziesiątych – Nate Wooley. Amerykanin dwukrotnie triumfował w ankiecie New York Jazz Records jako muzyk roku, a sam Dave Douglas określa go mianem najbardziej niezwykłego współcześnie żyjącego trębacza. Muzyka Nate’a Wooleya sięga źródeł jazzu i jednocześnie emanuje nowoczesnością i energią, która przełamuje wszelkie stereotypy. Razem z sopranistką Megan Schubert i Festival Cello Ensemble w pierwszej części koncertu artysta wykona kompozycję stworzoną na specjalne zamówienie festiwalu.

Ukoronowaniem festiwalu będzie koncert absolutnej legendy nowojorskiej awangardy – Pharoah Sanders zagra we Wrocławiu w towarzystwie hinduskiego wirtuoza Triloka Gurtu oraz gwiazdy zeszłorocznego Jazztopadu, nadzwyczajnego niemieckiego pianisty – Joachima Kühna. Już sam Ornette Coleman okrzyknął Sandersa największym saksofonistą tenorowym na świecie! Muzyczne ścieżki Sandersa plasują go w czołówce spadkobierców Johna Coltrane’a, z którym nagrał dziewięć płyt. Wkrótce po tym sam ukształtował własny język muzyczny, łączący fascynacje swingiem, bebopem, soulem, hip-hopem, fusion, psychodelą, muzyką afrykańską i kubańską.

Podczas dwóch dni z muzyką orientalną pod hasłem Akbank Jazz Festival presents: Turkey ukażemy multikulturową mieszankę wybuchową prosto ze styku dwóch kontynentów. Gwiazdami będą: kwartet Konstrukt łączący w niezwykle odważny sposób tradycję z najnowocześniejszymi zdobyczami muzyki improwizowanej oraz wirtuozowskie trio Erkan Oğur & Derya Türkan & Alp Ersönmez, które wystąpi w projekcie pod nazwą Uzaktaki Muzik – Music From Far Side (21 listopada). 22 listopada solo wystąpi Misirli Ahmet, który zaprezentuje mistrzowskie oblicze tureckiej darbuki. Jeszcze tego samego wieczoru przeniesiemy się w zupełnie inny krąg kulturowy – na scenie pojawi się ośmioosobowy zespół MosaiKOREA, którego liderką i gwiazdą jest goszcząca po raz drugi na festiwalu wirtuozka geomungo – Yoon Jeong Heo.

Zapraszamy także na koncerty, których bohaterami będą młodzi muzycy z Polski i zagranicy. 19 i 20 listopada odbywać się będą jednocześnie Polish Jazz Showcase z udziałem najzdolniejszych jazzmanów młodego pokolenia oraz laboratorium improwizacji Melting Pot Made in Wrocław, w którym spotkają się artyści z krajów partnerskich, by dzielić się radością improwizacji z publicznością i ze sobą nawzajem.

Ponadto odbywać się będą wydarzenia towarzyszące, a będą to: koncerty w mieszkaniach prywatnych, wydarzenia w Kinie Nowe Horyzonty, spotkania z muzykami, warsztaty i jam sessions w Klubokawiarni Mleczarnia.

Jazztopad
Od 13 do 23 listopada 2014 roku
Wrocław

Dodaj komentarz