• 2014-10-13

Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Bieńczyce

Wystawa Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Bieńczyce będzie prezentowana od 22 października do 6 kwietnia 2015 roku w oddziale Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Dworek w miejscu „Arki Pana”, z albumu Adama Gryczyńskiego „Czas zatrzymany”, wystawa „Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Bieńczyce” (źródło: materiały prasowe MHK)

Dworek w miejscu „Arki Pana”, z albumu Adama Gryczyńskiego „Czas zatrzymany”, wystawa „Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Bieńczyce” (źródło: materiały prasowe MHK)

Kiedy mówimy o Nowej Hucie, przed oczami stają nam: Plac Centralny, dymiące kominy Planu 6-letniego, tłumy bijące się z milicją pod Arką Pana oraz architektura socrealistyczna. A tymczasem spora część powierzchni tej części Krakowa to nadal użytki rolne. Znajdują się one nie tylko na obrzeżach miasta, lecz także w samym centrum Nowej Huty, gdzie wciąż mamy więcej zabytkowych chałup niż w niejednym skansenie.

Takim obszarem są na przykład tereny pomiędzy Arką Pana a bazą autobusową przy ul. Makuszyńskiego. Zachowała się tutaj dawna wieś Bieńczyce, która w tym miejscu istnieje co najmniej od czasów średniowiecza. Mało tego – w domach tych często od stuleci mieszkają te same rodziny.

Potwierdzają to dokumenty, bo – na szczęście dla historyków – Bieńczyce przez wieki miały tego samego właściciela, i to nie byle jakiego – kolegiatę św. Floriana w Krakowie. W tamtejszym archiwum możemy oglądać powiązane w paczki stosy dokumentów, w których odzwierciedla się całe życie wsi.

A trzeba przyznać, że było ono wyjątkowo bujne, a tutejsi chłopi potrafili zadziwić całą Europę. Tak było na przykład w 1908 roku, gdy z okazji 60-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I szedł przez Wiedeń pochód etnograficzny. Kraje monarchii prezentowały swoją kulturę w formie pochodu weselnego, złożonego z kilkudziesięciu osób. Zaś polska delegacja, zorganizowana w dużej mierze przez pochodzącego z Bieńczyc Franciszka Ptaka, liczyła około pół tysiąca ludzi. Mieszkańcy Bieńczyc stanowili też trzon grupy Wesela Krakowskiego: w rolę Panny Młodej wcieliła się córka F. Ptaka, Panem Młodym był malarz Henryk Uziębło, a Starostą Weselnym Włodzimierz Tetmajer, czyli Gospodarz z Wesela.

Zdjęcia pochodzą z albumu Adama Gryczyńskiego Czas zatrzymany.

Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Bieńczyce
Od 22 października 2014 roku do 6 kwietnia 2015 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Oddział Dzieje Nowej Huty

Dodaj komentarz