Rembrandt van Rijn | Galeria Zamkowa

Od 17 października w lubińskiej Galerii Zamkowej można oglądać wystawę Grafika, prezentującą rysunki Rembrandta van Rijna.

Rembrandt van Rijn, „Autoportret”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rembrandt van Rijn, „Autoportret”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rembrandt van Rijn stworzył około trzystu prac graficznych. Motywy najczęściej powtarzające się w tej sferze bogatej twórczości holenderskiego mistrza to sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, portrety i autoportrety oraz sceny rodzajowe, wśród których wyróżniają się niezwykle wnikliwe studia postaci.

Historia zdecydowanej większości wykonanych przez przez Rembrandta miedzianych płyt, czyli matryc prac graficznych jest niezwykle interesująca. Stworzone w XVII wieku przez kolejne dwa stulecia uległy w znacznej większości rozproszeniu lub częściowemu zniszczeniu.

Odbitki prezentowane na ekspozycji w Galerii Zamkowej powstały w XIX wieku, dzięki pracy wybitnego rytownika i grafika francuskiego, Amanda Duranda. Na zlecenie funkcjonującej przy Luwrze Biblioteki Narodowej oraz paryskiego Gabinetu Rycin zajął on się odnalezieniem wielu tych płyt, a następnie ich zakonserwowaniem oraz wykonaniem unikatowych odbitek.

Rembrandt van Rijn – Grafika
Od 17 października do 30 listopada 2014 r.
Galeria Zamkowa, ul. Mikołaja Pruzi 7
Lubin

Dodaj komentarz