• 2014-10-11

Sztuka fotografii – sztuka przetrwania

Od 25 października w katowickim Rondzie Sztuki będzie można oglądać wystawę pt. Sztuka fotografii – sztuka przetrwania. Prace prezentowane na ekspozycji są rezultatem warsztatów realizowanych w galerii.

Wystawa „Sztuka fotografii – sztuka przetrwania”, Galeria Rondo Sztuki w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Sztuka fotografii – sztuka przetrwania”, Galeria Rondo Sztuki w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Swoistą przyjętą w projekcie formą terapeutyczną jest fotografoterapia, w której obraz fotograficzny staje się pomostem między przeszłością a teraźniejszością. W projekcie wykorzystane zostały zarówno fotografie z przeszłości, jak i nowo powstałe – tworzone przez artystę fotografa we współudziale uczestniczek projektu oraz wykonane przez uczestniczki samodzielnie. Spotkanie z własną twórczością artystyczną oraz doświadczenie współtworzenia w towarzystwie artysty może inspirować do dalszych samodzielnych poszukiwań plastycznych, wzmocnić kreatywność i poczucie sprawczości, a tym samym przyczynić się do samorozwoju jednostki.

Projekt realizowany był przez 10 miesięcy. Pierwszym etapem były warsztaty grupowe (cztery weekendowe spotkania grupowe, podczas, których fotografka we współpracy z arteterapeutką, przeprowadziły zajęcia ukazujące terapeutyczny charakter fotografii, z wykorzystaniem następujących technik: praca z autoportretem, praca z rodzinnym albumem fotograficznym i innymi fotografiami autobiograficznymi, portret studyjny uczestniczki warsztatów oraz warsztaty indywidualne (współpraca z artystą fotografem w budowaniu historii obrazem, który będzie wypadkową dwóch subiektywności – uczestniczki warsztatów i artysty).

Organizatorem warsztatów i wystawy jest Fundacja Kultura Obrazu.

Osoby zaangażowane w projekt to:

  • Helena Zakliczyńska – psychoterapeutka, arteterapeutka.
  • Anka Sielska – fotografka.
  • Maga Sokalska – kuratorka wystawy, fotografka.

Sztuka fotografii – sztuka przetrwania
Wernisaż: 25 października 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 14 listopada 2014 roku
Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice

Dodaj komentarz