Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona

Książka Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona, której autorem jest Piotr Gursztyn ukazała się 8 października nakładem wydawnictwa Demart. Opowiada o masowej eksterminacji mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, dokonanej przez oddziały SS.

Piotr Gursztyn – „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Piotr Gursztyn – „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Eksterminacja mieszkańców dzielnicy Wola stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców.

Z punktu widzenia Polaka najbardziej przerażająca jest liczba zabitych rodaków. W ciągu trzech dni życie straciło od 30 do 60 tysięcy polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. W większości byli to ludzie biedni, prości i niewykształceni. Obok Holocaustu jest to największa zbrodnia wojenna dokonana na ziemiach polskich. Najbardziej zdumiewające jest to, że sprawcy tego mordu do dziś pozostają bezkarni.

W książce można przeczytać również o tym, jak przed II wojną wyglądała warszawska Wola, a także o pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Znajdują się w niej dokładne opisy trzech dni Rzezi Woli, a także informacje o ofiarach i oprawcach. Ponadto książka Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona jest opatrzona interesującymi fotografiami z tamtego okresu. I chociaż nie jest to książka naukowa, to cechuje ją dbałość o wskazanie źródeł na potwierdzenie przytaczanych faktów oraz przystępny język, jakim została napisana.

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza 14 października o godz. 18.00 na spotkanie promocyjne i dyskusję wokół książki, która wypełnia ważną lukę na polskim rynku wydawniczym. W Sali pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego, oprócz autora – Piotra Gursztyna, rozmawiać będą: Aleksandra Richie – autorka książki Warszawa 1944, Piotr Semka – publicysta oraz dr Paweł Ukielski – zastępca prezesa IPN. Dyskusję poprowadzi Krzysztof Ziemiec.

Piotr Gursztyn (ur. w 1970 r.) – dziennikarz, publicysta, z wykształcenia historyk. Pracował w dzienniku Życie Warszawy, Życie, tygodniku Nowe PaństwoSłowie-Dzienniku Katolickim, Radiu Plus, Dzienniku-Polska-Europa-Świat, dzienniku Rzeczpospolita, tygodniku Uważam Rze. Obecnie jest dziennikarzem i publicystą tygodnika Do Rzeczy.

Piotr Gursztyn
Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona
Premiera: 8 października 2014 roku
Wydawnictwo Demart

Dodaj komentarz