• 2014-10-10

Totart, czyli odzyskiwanie rozumu

21 listopada w kinach studyjnych ukaże się film dokumentalny poświęcony formacji artystycznej Totart, z której wywodzą się takie postacie naszej kontr- i pop-kultury jak Tymon Tymański, Paweł Konjo Konnak, Dariusz Brzóska Brzóskiewicz czy Paweł Paulus Mazur.

Zbigniew Sajnóg, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Sajnóg, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dokument jest, bogatą w archiwalne materiały fotograficzne i wideo, opowieścią o legendarnej, gdańskiej grupie artystycznej, która swoimi obrazoburczo-prześmiewczymi wystąpieniami rozsadzała ponurą, PRL-owską rzeczywistość lat 80-tych ubiegłego wieku.

Co z totartowych ideałów udało się uratować w skomercjalizowanej rzeczywistości po roku 1989? I co się właściwie stało z duchowym przywódcą i ideologiem Totartu – Zbigniewem Sajnógiem, który na początku lat 90-tych niespodziewanie odciął się od swojego dawnego środowiska, by ukojenia szukać w sekcie Niebo? Film jest śledztwem w poszukiwaniu tego wielkiego nieobecnego, zaginionego lidera Totartu.

W szerszym ujęciu „TOTART czyli odzyskiwanie rozumu” to historia pewnej generacji, której młodość przypadła na schyłek PRL-u, a czas wchodzenia w dorosłość naznaczony został przez burzliwy okres transformacji ustrojowych i mentalnych wczesnych lat 90-tych.

W ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się archiwalne i współczesne nagrania przedstawicieli trójmiejskiej awangardy, m.in. Szelestu Spadających Papierków i Pancernych Rowerów – jednego z najbardziej niedocenionych zespołów sceny alternatywnej lat 80-tych.

Totart, czyli odzyskiwanie rozumu
Premiera: 21 listopada 2014 r.

Dodaj komentarz