Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski

Komiks Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski, której autorem jest Paweł Jarodzki, ukazał się w pierwszych dniach października nakładem wydawnictwa Ha!art.

Paweł Jarodzki – „Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Paweł Jarodzki – „Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Komiks ten to monumentalna, bo blisko trzystustronicowa edycja rysunkowego dorobku Jarodzkiego, poddanego przez twórcę swoistemu recyklingowi. Artbook stanowi kompilację rozproszonych dotąd dzieł autora (zarówno tych nieznanych, jak i publikowanych już na łamach czasopism oraz antologii), ujętych w klamrę ramowej narracji i wzbogaconych dodatkowym komentarzem. Zbiór obejmuje wczesne prace wyrastające jeszcze z epoki PRL-u (m. in. Mars i Inwazjerzy), poprzez utwory czasów transformacji (komiks Coś pochodzący z katalogu wystawy Luxusu w krakowskim Zderzaku) aż do początku nowego stulecia (Miki z 2001 r., będący echem dramatycznych wydarzeń na świecie).

Rysunki Pawła Jarodzkiego sytuują się między szkicem, satyrą i komiksem, potwierdzając tym samym skłonność artysty do ironicznej gry z kanonami masowej kultury. Działania artystów takich jak Jarodzki przyczyniają się do otwarcia pola współczesnej sztuki na zjawiska niegdyś arbitralnie lokowane w obszarze kultury niskiej, a de facto stanowiące istotny składnik awangardowego dziedzictwa. Pełnowymiarowa prezentacja Kompletnej historii wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski może stanowić ważny krok w procesie wypełniania luk w oficjalnym dyskursie, a w związku z tym –  przepisywania historii polskiej sztuki.

Paweł Jarodzki – ur. 1 maja 1958 r. we Wrocławiu, w którym nadal mieszka. W 1984 r. ukończył wrocławską ASP, obecnie pracuje na niej jako profesor. Jest też kuratorem BWA Wrocław, pisze teksty krytyczne, maluje i rysuje. Jeszcze w trakcie studiów założył z kilkoma przyjaciółmi grupę Luxus, która organizuje wystawy, wydaje własne pismo i stara się wspólnie tak zorganizować swoje otoczenie, żeby jakoś się dało w nim żyć. Ostatnio nabiła olbrzymie UFO na włócznię wrocławskiego pomnika Bolesława Chrobrego – pierwszego Polaka, który skutecznie pokonał Obcych.

Paweł Jarodzki
Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski
Premiera: początek października 2014 roku
Wydawnictwo Ha!art

Dodaj komentarz