Borys Makary w Luwrze oraz festiwalu WeArt w Barcelonie

Zdjęcia Borysa Makarego z projektu Polish misia zostaną pokazane na festiwalu WeArt w Barcelonie, natomiast seria They were zostanie zaprezentowana w Luwrze na targach sztuki Fotofever (14–16 listopada), gdzie Borys Makary będzie reprezentowany przez galerię NUE.

Borys Makary, targi Fotofever w Luwrze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Borys Makary, targi Fotofever w Luwrze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Polish misia polega na zobrazowaniu, przedstawieniu zjawiska psychologicznego, jak i socjologicznego, które jest obecne, wydaje się od zawsze, ale nigdy nie mówiło się o nim w takim kontekście. W projekcie kobiety pokazują swoją silną więź, relacje z misiem, podkreślając fakt miłosnego podejścia do tych zabawek. Fotograficzna opowieść uzupełniona jest wspomnieniami związanymi z tym pluszowym przyjacielem. Projekt obejmuje fotografie 100 kobiet wraz z ich misiami.

W pracy artysta mówi otwartym tekstem. Może być on odczytany na różne sposoby. Porusza się między dokumentem a kreacją. Praca jest ironicznym komentarzem do popkultury i przeerotyzowania obrazu kobiety we współczesnym świecie. Ma ona także pokazać erotyzację współczesnego życia, chęć obnażania się i emanowania seksualnością, jednocześnie będąc kolekcją polizanych misiów, wpisując się w starą tradycję zbioru w fotografii. Oczywiście artysta był także reżyserem, który wpływa na osoby i sytuacje, przez co kreuje pewne zjawiska, fałszując rzeczywistość, tworząc poprzez te działania, fakty uznawane za obowiązujące i prawdziwe.

Projekt They were sprowadza się w swojej formie do man-rayowskiego obrazowania rzeczywistości za pomocą negatywów, na których autor ręcznie malował znaki i cyfry symbolizujące charakter postaci przedstawionej na zdjęciu. Punktem wyjścia była numerologia, ukryte symbole, które miały coś powiedzieć o danej osobie, unikając dosłowności.

They Were – piętnaście fotografii, z których każda opowiada historię innej kobiety. Te graficzne obrazy, ręcznie malowane przez autora, intrygują i zatrzymują odbiorcę, skłaniając go do analizy złożonych wzorów osobowości. Borys Makary pozostawia widzowi liczne niedomówienia oraz swobodę w odczytaniu znaczeń swoich prac.

Projekt został pokazany między innymi na wystawie Nue 1. w paryskiej galerii NUE.

Borys Makary, Polish misia
Festiwal WeArt w Barcelonie
Targi sztuki Fotofever w Paryżu (Luwr, 14–16 listopada 2014 roku)

Dodaj komentarz