• 2014-10-09

Muzeum Śląskie ujawni świat oczami Fotografów Przyrody

Od 9 października w katowickim Muzeum Śląskim będzie można oglądać wystawę prezentującą fotografie autorstwa członków Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Głuszec, fot. Tomasz Sczansny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głuszec, fot. Tomasz Sczansny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Górny Śląsk nazywany bywa często rejonem klęski ekologicznej i kojarzony z miejscem, w którym przyroda mocno ucierpiała na skutek ekspansywnej gospodarki człowieka. Nie jest to jednak miejsce jałowe, pozbawione różnorodności i swoistego piękna, o czym możemy się przekonać, oglądając prezentowane prace. W kadrach uwiecznione zostały rzadkie zwierzęta i rośliny występujące w naszym kraju, ale też w regionie, wśród których są przedstawiciele gatunków chronionych lub nawet zagrożonych wyginięciem. Część ekspozycji stanowią przepiękne ujęcia krajobrazów oraz miejsc, o których wyjątkowości stanowił moment – wschód słońca, poranna mgła czy promień odpowiednio padającego światła. Każde zdjęcie jest wyrazem tego, czego autorzy doświadczają podczas wypraw terenowych, a ich prezentacja w formie wystawy jest chęcią podzielenia się z innymi swoimi przeżyciami bądź refleksjami. To także próba zachęcenia do obcowania z przyrodą, do jej poznawania i zrozumienia.

Jednym z niezwykłych miejsc pokazanych na wystawie jest fragment zatopionego lasu (Las w zwierciadlanym odbiciu, autor Janusz Wojcieszak). Zdjęcie zostało wykonane w otulinie rezerwatu przyrody Las Murckowski. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że Katowice są jednym z najbardziej zalesionych miast w Polsce. W obrębie miasta znajdują się pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej. Działalność kopalń spowodowała zapadanie się gruntów i tworzenie zapadlisk, w których wskutek napływu wód powierzchniowych powstają tzw. jeziora antropogeniczne. Część tych zapadlisk znajduje się na terenach zalesionych. Powstające na skutek przeobrażeń środowiska stawy i jeziorka bardzo szybko się zmieniają i stają się miejscem bytowania wielu gatunków zwierząt. Natura wprowadza swój ład. Zmieniające się światło i pogoda przekształcają takie miejsca w magiczne ostoje. Fotografią przedstawiającą jeden z wielu zwykłych stawów w Piekarach Śląskich jest praca Łukasza Koby pt. Dziki staw.

Jura, fot. Janusz Wojcieszak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jura, fot. Janusz Wojcieszak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obok fotografii prezentujących śląskie krajobrazy na wystawie zostaną także pokazane zdjęcia rzadkich lub trudnych do uchwycenia w kadrze zwierząt. Często wykonanie dobrego ujęcia wymaga od fotografa ogromnej cierpliwości. Tak jest w przypadku głuszca (Tetrao urogallus). Ptak ten jeszcze 200 lat temu występował praktycznie we wszystkich lasach Polski. Dzisiaj toczy się batalię o ratowanie i zachowanie ostatnich żyjących populacji tego gatunku. Bardzo ważnym momentem w życiu tych ptaków jest okres godowy. Tokujący kogut jak wachlarz rozkłada ogon, opuszcza skrzydła i wysoko unosząc głowę, wydaje serię dźwięków. Taki właśnie moment uchwycił Tomasz Sczansny.

Kurator wystawy: Agata Sady

Autorzy prac: Bogusława Jankowska, Artur Jurkowski, Zuzanna Kacperek-Karetta, Marcin Karetta, Łukasz Koba, Lesław Kostkiewicz, Adrian Król, Łukasz Łukasik, Paweł Niemiec, Dariusz Przybyła, Tomasz Sczansny, Sebastian Słonina, Grzegorz Smolarczyk, Paweł Smolik, Jakub Spodymek, Jerzy Stasiak, Marek Śniegoń, Zygmunt Urzędnik, Janusz Wojcieszak, Dariusz Wojtyła, Marek Wtorek

Okręg Śląski Związku Polskich Fotografów Przyrody, Oczami śląskich fotografów – 2. edycja
Wystawę można oglądać od 9 października 2014 roku do 11 stycznia 2015 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz