Nieznośna lekkość bytu według Milana Kundery

Długo oczekiwane wznowienie książki Nieznośna lekkość bytu – najgłośniejszej powieści czeskiego pisarza Milana Kundery ukazało się 8 października nakładem wydawnictwa W.A.B.

Milan Kundera – „Nieznośna lekkość bytu”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Milan Kundera – „Nieznośna lekkość bytu”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Nieznośna lekkość bytu została zekranizowana w 1988 r. przez Philipa Kaufmana, który w rolach Tomasza i Teresy obsadził Daniela Day-Lewisa i Juliette Binoche.

Wydana po raz pierwszy w 1984 r. Nieznośna lekkość bytu jest najsłynniejszą powieścią Milana Kundery. Pretekstowa fabuła opisująca burzliwy związek Teresy i Tomasza staje się tłem rozważań nad naturą decyzji, które podejmuje każdy człowiek, rolą przypadku i niemożliwością powtórzenia żadnego ludzkiego doświadczenia, przez co życie nabiera pozornej lekkości. Ale czy ta lekkość nie jest właśnie największym ciężarem?

Milan Kundera (ur. 1929) – jeden z najbardziej znanych pisarzy czeskiego pochodzenia. Uczestnik Praskiej Wiosny. Dwukrotnie wstępował i zostawał wydalany z Czeskiej Partii Komunistycznej. W 1975 r. wyemigrował do Francji. W 1981 r. przyjął obywatelstwo francuskie. W 1990 r. opublikował swoją ostatnią powieść w języku czeskim. Od tej pory pisze tylko po francusku i nie pozwala tłumaczyć na język ojczysty swoich nowych książek. Do najbardziej znanych dzieł Kundery należą powieści: Żart (wyd. 1967), Śmieszne miłości (1970), Księga śmiechu i zapomnienia (1978) oraz Nieśmiertelność (1990), a także esej Sztuka powieści (1986).

Milan Kundera
Nieznośna lekkość bytu
Premiera: 8 października 2014 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz