• 2014-10-09

Andrzej Jerzy Lech na 700-lecie Miłosławia

Od 10 października w kościele poewangelickim w Miłosławiu będzie można oglądać wystawę fotografii Andrzeja Jerzego Lecha zorganizowaną w ramach Nagrody Kościelskich 2014.

Andrzej Jerzy Lech, Miłosław, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jerzy Lech, Miłosław, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z listów – dzienników podróżnych Andrzeja Jerzego Lecha, fotografa zamieszkałego w Nowym Jorku, do Roberto Michela, tłumacza zamieszkałego w Paryżu:

Miłosław, czwartek, 1 maja 2014

Drogi Roberto,

jestem już tutaj. Wieczór. Moje miłosławskie okno w Hotelu Boss. Mój paryski przez nie widok! Tyle miałem przeróżnych myśli patrząc przez to okno tak dużo razy w ciągu dni spędzonych w moim hotelowym pokoju. Noce trudne do zaśnięcia, poranki łagodne, łatwe, popołudnia zajęte zmienianiem negatywów w kasetach do mojego dużego fotograficznego aparatu. Samotne wieczory. Samotne noce. Słońce, deszcz, wiatr. Nudne światło czasami też. Zachody słońca, wschody. Barwy pomarańczowe, barwy niebieskie…

Zmęczenie. Radość też. Przyjemność fotografowania.

Dzień pierwszy. Niedziela, 27 kwietnia 2014. Spacer do pięknego i pełnego tajemnic parku położonego przy Pałacu Kościelskich.

Fotografowanie, dosłownie na kilka kroków od bramy, przy domu dozorcy parkowego, który nazywany jest teraz domem ogrodnika. Późny wieczór. Prawie noc. Hmm, trochę się bałem. Byłem sam. Było ciemno. Moje pierwsze zdjęcia w Miłosławiu. Trema. Oswajanie się z miastem. Oswajanie miasta. W pewnej chwili z domu ogrodnika wyszedł jakiś chłopak. Chyba oboje przestraszyliśmy się siebie nawzajem. On mnie mniej z pewnością. Chłopak ten mieszka tam z matką i rodzeństwem. Długo stał przy mnie, co mnie troche peszylo i nie pozwalało normalnie pracować. W końcu po jakimś czasie poszedł sobie.

Zapaliło się światło w jednym z pomieszczeń tego dziwnego, mrocznego trochę, domu. Pomyślałem sobie filmowa scena jak z horroru. Byłem przy tym z moją fotograficzną kamerą. W drugim planie obraz ten dopełniła sylwetka kościoła poewangelickiego z drzewkiem rosnącym na szczycie jego wieży. (…)

Ciąg dalszy z pewnością nastąpi!

Ściskam Cię,

Twój Andrzej

Andrzej Jerzy Lech (1955) – fotograf. W latach 1979–1985 pracował w Muzeum Śląska Opolskiego prowadzac w nim pracownię fotograficzna. Studiował na Wydziale Fotografii Artystycznej w Konserwatorium Sztuki w Ostrawie (Republika Czeska). Od 2000 roku członek ZPAF. W latach osiemdziesiątych związany był z grupą fotografów działających we wrocławskiej Galerii Foto-Medium-Art. W latach 1986 i 1987 był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. W roku 1998 Lech wziął udział w multimedialnym przedstawieniu Beyond Words, Fotokina w Kolonii, PhotoPlus w Nowym Jorku. W roku 2000 otworzył wystawę Kalendarz szwajcarski, rok 1912 podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Fotofest w Huston w Teksasie. W roku 2003 wziął udział w IV Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji. Za zestaw fotografii z Dziennika podróżnego – Ameryka, Polska otrzymał IV nagrodę i Medal Lorenzo de Medici. W 2005 roku artysta otrzymał od Jersey City Landmarks Conservancy nagrodę J. Owen Grundy History Award za całokształt działalności artystycznej związanej z utrwalaniem na fotografii historycznych części miasta Jersey City. Aktualnie jest reprezentowany przez nowojorski Dom Aukcyjny Be-Hold. W roku 2011 w łódzkiej Galerii FF otworzono retrospektywną wystawę artysty zatytułowaną Andrzej Jerzy Lech. Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979–2010. Od 1989 mieszka i tworzy w Jersey City, New Jersey, USA.

Prace artysty znajdują się w stałych zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego oraz Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Wrzesińskiej Kolekcji Fotografii we Wrześni, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Katowicach, Galerii BWA w Jeleniej Górze, The Pfizer Collection of Art on Paper i Kolekcji Sztuki Icon Pictures w Nowym Jorku oraz Jersey City Museum w Jersey City, New Jersey.

Organizatorzy: Fondation Kościelski Geneve, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starosta Wrzesiński, Burmistrz Gminy Miłosław, Miłosławskie Centrum Kultury

Andrzej Jerzy Lech – wystawa fotografii
Wernisaż: 10 października 2014 roku, godz. 18.00
Kościół poewangelicki w Miłosławiu

Dodaj komentarz