XY ankamierzejewska – najnowsze prace we Wrocławiu

Od 17 października we wrocławskiej Galerii Miejskiej będzie można oglądać wystawę prac XY ankimierzejewskiej pt. Direct Painting.

XY ankamierzejewska, „Najlepszy obraz na wystawie”, 2014, technika własna, 140x190 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

XY ankamierzejewska, „Najlepszy obraz na wystawie”, 2014, technika własna, 140x190 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie prezentowany jest wybór tegorocznych prac XY ankimierzejewskiej. Ich ilość już świadczy o ogromnej pracowitości i woli twórczej. W poszukiwaniu nowych dróg autorka ciągle podejmuje nowe tematy, zachowując swój charakter malarskiego zapisu siebie. To malarstwo tęsknoty za namalowaniem idealnych obrazów, ale i za znalezieniem wrażliwych odbiorców, którzy by te obrazy chcieli mieć u siebie w domu, dlatego z niezwykłą wrażliwością rezonuje rzeczywistość – zarówno wizualną jak i społeczną, przy czym w tej drugiej stałe jest pytanie o rolę sztuki w naszej codzienności i o rolę malarstwa.

Wystawa w tym kształcie i w tym wyborze porusza się jednak w innych sferach znaczeniowych. Być może wzbudzająca podświadome lęki i świadome obawy sytuacja na świecie, burząca poczucie bezpieczeństwa stanowi uczuciowy podkład części obrazów. Opatrzone taśmami używanymi do ostrzegania przed niebezpieczeństwem sugerują: bądź uważny, bądź uważny nie tylko wobec realnego niebezpieczeństwa, ale też wobec swoich bliskich, dzieci, innych ludzi.

XY ankamierzejewska, „Niech się śmieje ufolud”, 2014, technika własna na płótnie, 120x190 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

XY ankamierzejewska, „Niech się śmieje ufolud”, 2014, technika własna na płótnie, 120x190 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

XY ankamierzejewska:

  • 1991/92 stypendium i studia w The College of St. Catherine w St. Paul / Minnesota, USA
  • 19992/98 studia na ASP we Wrocławiu – pracownia litografii prof. Andrzeja Basaja i pracownia prof. Pawła Frąckiewicza,
  • 1998 dyplom w macierzystej uczelni – malarstwo sztalugowe w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego.

Jest autorką wielu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą – m.in. w Wiesbaden, Paryżu, Londynie czy Berlinie, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych , współtworzy grupę Stary Banan – wielokrotne realizacje w przestrzeni miejskiej Wrocławia.

Nagrody i wyróżnienia:

  • 2012 – stypendium Samorządu Województwa Dolnośląskiego
  • 2007 – stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • 2003 – II miejsce i 8 wyróżnień w konkursie: Dobra wiadomość w fotografii, MCK Warszawa.

Prace w kolekcjach:

  • Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie,
  • Muzeum Miejskie Wrocławia,
  • kolekcje prywatne.

XY ankamierzejewska, Direct Painting
Wystawę będzie można oglądać od 17 października do 22 listopada 2014 roku
Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
Wrocław

Dodaj komentarz