• 2014-10-08

Wojtek Wieteska o tym, co ważne i polskie

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza do Galerii Fotografii Ratusz na wystawę fotografii Wojtka Wieteski pt. Jestem z Polski.

Wojtek Wieteska, „Pomorze”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Wieteska, „Pomorze”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Wieteska od 1986 roku fotografuje to co w Polsce wydaje mu się wizualnie interesujące i warte zapamiętania: ludzi, krajobrazy, przedmioty oraz bliskie osoby i miejsca. Zdjęcia te powstają w rytmie prywatnego, zawodowego i artystycznego życia artysty.

W swoim tekście o projekcie Wieteski Adam Mazur określa go jako polifoniczną całość, subiektywną wizję intensywnych przemian. Zdaniem Mazura, Wojtek Wieteska, który sam o sobie mówi, że wyjeżdża z kraju aby zyskać nowe, świeższe spojrzenie, obserwuje, syntetyzuje, alegoryzuje. Widzi na nowo, nie opowiada ckliwych bajek, ale też nie ocenia. Mazur nazywa Jestem z Polski projektem życiowym Wieteski, w którym fotograf nie interesuje się bieżącymi wydarzeniami politycznymi, ale możemy w nim oglądać ich efekty. Dostrzec możemy fascynację artysty decydującym momentem, intensywnością ulicy i życiem codziennym. Wieteska koncentruje się na rzeczywistości i na relacjach pomiędzy rzeczami i ludźmi, a fotografie, zdaniem Adama Mazura, nawet pozbawione kontekstu wystawy lub książki, oglądane pojedynczo nie tracą na znaczeniu.

W wydanym z okazji wystawy albumie Jestem z Polski Krzysztof Varga wyraźnie akcentuje ciężar tytułu. Jestem z Polski, a więc niosę uwierający garb polskości. Równocześnie jednak zdaniem Vargi Wojtek Wieteska do Polski, jako stanu umysłu, stanu spokojnego zbiorowego szaleństwa podchodzi z czułością. Wieteska akceptuje i lubi właśnie taką Polskę. Taka jest Polska i innej Polski nie będzie.

Wojtek Wieteska, „Sopot”, 1996 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Wieteska, „Sopot”, 1996 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Wieteska (1964 r.) – fotograf, operator, reżyser i kurator. Studiował historię sztuki na uniwersytecie Paryż Sorbona IV i UW w Warszawie. Jest absolwentem wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Fotografuje od 1983 roku. Jego twórczość wyrosła z reportażu subiektywnego, ewoluowała w stronę eseju fotograficznego, a następnie do fotografii jako pojedynczego obrazu – uprawianej obecnie. Dominującym motywem prac jest człowiek uwikłany w relacje przestrzenne z otaczającą go rzeczywistością oraz konceptualne formy wizualne. Realizuje kampanie reklamowe i społeczne: filmowe i fotograficzne. Publikuje w prasie. Tworzy projekty dla instytucji państwowych i prywatnych.  Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą, m.in: USA, Szwecja, Niemcy, Francja, Szwajcaria, Norwegia i Japonia. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi. Mieszkał w Berlinie, Paryżu, NowymJorku i Tokio. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Wojtek Wieteska, Jestem z Polski
Wystawa ze zbiorów Atlasu Sztuki
Wernisaż: 10 października 2014 roku, godz. 16.00
Wystawę będzie można oglądać do 25 listopada 2014 roku
Galeria Fotografii Ratusz w Zamościu

Dodaj komentarz