• 2014-10-08

Koncert skrzypcowy Brahmsa w wykonaniu Stefana Tarary

10 października o godzinie 17.00 na scenie Filharmonii w Szczecinie wystąpi wybitny skrzypek – Stefan Tarara. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie wykona jedno z największych arcydzieł literatury skrzypcowej – Koncert skrzypcowy Johannesa Brahmsa.

Stefan Tarara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefan Tarara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefan Tarara urodził się w Heidelbergu, w rodzinie związanej z muzyką. Debiutował na scenie w wieku 4 lat. Jest laureatem m.in. ostatniej edycji prestiżowego konkursu Wieniawskiego. Artysta w sierpniu i wrześniu 2014 r. zdobył pierwsze nagrody na konkursach: George Enescu w Bukareszcie i Swedish International Duo Competition. Solista gra na skrzypcach pochodzących z paryskiej pracowni Jeana – Baptista Vuillaume’a z 1860 r.

Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Brahmsa został zadedykowany Josephowi Joachimowi, serdecznemu przyjacielowi Brahmsa. Jako że kompozytor sam nie grał na skrzypcach, często zasięgał jego rady przy opracowywaniu partii solowych. W utworze tym partia skrzypiec jest jakby podporządkowana koncepcji całości.

Podczas piątkowego koncertu muzyków szczecińskiej Orkiestry Symfonicznej poprowadzi Charles Munroe. Ten pochodzący z Kanady dyrygent święci obecnie tryumfy na międzynarodowych scenach. W jego interpretacji zabrzmi także romantyczna IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata Antonina Dvořáka.

Program uzupełni kompozycja pt. Ciemnowłosa dziewczyna w czarnym, sportowym samochodzie Aleksandra Nowaka. Utwór powstał na zamówienie 52. Warszawskiej Jesieni. Inspiracją dla kompozycji było zwykłe codzienne wydarzenie, opisane przez kompozytora: Pewnego dnia zatrzymałem się na czerwonym świetle obok ciemnowłosej dziewczyny w czarnym, sportowym samochodzie. Patrząc przed siebie kiwała lekko głową w rytm muzyki z radia. Chyba też nuciła coś, ale niewiele dało się usłyszeć przez szum miasta. Po chwili, nie spojrzawszy w moją stronę, odjechała. Aleksander Nowak to kompozytor związany z Katowicami, uhonorowany licznymi nagrodami i stypendiami w Polsce i za granicą, m.in. Nagrodą TVP Kultura Gwarancje Kultury 2010 oraz University of Louisville Dean’s Citation.

Koncert skrzypcowy  Stefan Tarara
10 października 2014 roku
Filharmonia Szczecińska

Dodaj komentarz