• 2014-10-08

Moje miasto Warszawa – cykl warsztatów

Do końca roku odbywać się będą warsztaty z cyklu Moje miasto Warszawa mające na celu przybliżenie dzieciom architektury i zabytków stolicy oraz uwrażliwienie ich na estetykę przestrzeni publicznej. Do wspólnej zabawy zaprasza Stowarzyszenie Masław.

„Moje miasto Warszawa”, plakat (źrodło: materiały prasowe organizatora)

„Moje miasto Warszawa”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty będą poruszały określone zagadnienia związane z edukacją architektoniczno-estetyczną i dziedzictwem kulturowym. Są one częścią projektu Tu było, tu stało, który popularyzuje wiedzę o zabytkach i architekturze Warszawy i uwrażliwia na estetykę przestrzeni miejskiej. Mogą w nich wziąć udział dzieci w wieku od 6 do 10 lat wraz z rodzicami bądź opiekunami.

Program warsztatów Moje miasto Warszawa:

11 października, godz. 12.00:
Czym różni się Ursynów od Pragi? – dzielnice Warszawy
Uczestnicy warsztatów będą mogli prześledzić historię warszawskich dzielnic i zastanowić się, skąd wzięły się ich nazwy. Dowiedzą się, czym wyróżnia się każda z dzielnic i jakie ma zabytki. Zastanowią się, co powinno się znaleźć w każdej dzielnicy, aby życie w niej było komfortowe dla jej mieszkańców.

18 października, godz. 12.00:
Zaplanujmy sobie Warszawę
Czym się różni miasto od wsi, co wyróżnia Warszawę, jako stolicę Polski, spośród innych miast, jakie są tu dodatkowe budynki, obiekty? Jakie warunki powinno spełniać miasto, by było przyjazne jego mieszkańcom? Jak planuje się miasta? Uczestnicy warsztatów zbudują miasto swoich marzeń.

25 października, godz. 12.00:
Zieleń w moim mieście
Czym różnią się od siebie parki Pola Mokotowskie, Park Saski, Łazienki, Skaryszewski? Uczestnicy warsztatów poznają zabytkowe parki i ogrody w Warszawie. Przyjrzą się skwerom osiedlowym i ogródkom wokół domów oraz małej zieleni (donice, klomby miejskie). Przemienią się w architektów krajobrazu ─ zaaranżują parki i skwery.

15. listopada, godz. 12.00:
Jak porusza się miasto?
Jak można poruszać się po Warszawie? Jaka jest wartość architektury związanej z komunikacją? Jak może wyglądać podróż po mieście w przyszłości? Mali architekci stworzą futurystyczne wizje komunikacji warszawskiej.

22 listopada, godz. 12.00:
Otwieram oczy, czyli jak nie przeoczyć warszawskich zabytków
Kiedy budynek staje się zabytkiem? Jak ocenić wartość budynku (np. porównując DH Smyk do Pałacu w Wilanowie). Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak można mieć wpływ na wygląd otaczającej ich architektury i czym zajmuje się konserwator zabytków. Odrestaurują przykładowe makiety-zabytki.

06 grudnia, godz. 12.00:
Co budowali moi pradziadkowie, co zbuduję ja? – dziedzictwo a nowoczesność
Jaka więź łączy starą, zabytkową zabudowę miasta ze współczesnymi projektami? Jak budowano kiedyś, a jak buduje się teraz? W czasie warsztatów uczestnicy posłuchają m.in. o problemach tzw. plomb między budynkami. Czy dobre architektonicznie budynki mogą być estetycznymi intruzami? Mali architekci stworzą swoją własną wizję budynku przyszłości.

Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Prowadzenie warsztatów:

Patrycja Jastrzębska – historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), dyplomowana arteterapeutka. Pomysłodawczyni i kuratorka projektu Tu było, tu stało, prezeska Stowarzyszenia Masław.

Aleksandra Pawlak – architektka wnętrz, projektantka wzornictwa (Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu), magister filozofii.

Izabela Tarka – architektka wnętrz (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie). Stypendystka rektora, autorka wyróżnionych prac dyplomowych.

Karolina Iwańczyk – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Od sześciu lat współpracuje z Działem Edukacji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Moje miasto Warszawa. Cykl warsztatów
Od 11 października do 6 grudnia 2014 roku
Stowarzyszenie Masław
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Warszawa

Dodaj komentarz