Limeryki i inne wariacje Michała Rusinka

17 września nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się książka Limeryki i inne wariacje, której autorem jest Michał Rusinek, wieloletni sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej.

Michał Rusinek – „Limeryki i inne wariacje”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Michał Rusinek – „Limeryki i inne wariacje”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Już od ponad dwudziestu lat Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, felietonista, autor książek dla dzieci, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej – tworzy zabawne limeryki. Ułożył ich kilkaset, zapewniając sobie ważne miejsce wśród polskich poetów filuternych i niepoważnych. O czym rymuje? O podróżach, miejscach i sławnych ludziach, wymyśla nowe kolędy, piosenki i życzenia, a nawet smsy.

Jeden z limeryków Michała Rusinka:

Pewien urzędnik gminny z Szczyrku
nadzwyczaj sprawny bywał w wyrku
i zanim wkroczył w jesień życia,
mężatkom blask lał w mrok pożycia,
potem zaś znalazł pracę w cyrku.

Retoryka, a tę dyscyplinę naukową uprawia Michał Rusinek, pozwala wejść w głąb języka. Absurdalna zabawa językowa, której limeryk jest znakomitym, bo skonwencjonalizowanym reprezentantem, prowadzi nas też w tę głąb, z innej strony. Rusinek zgłębia tę głąb obustronnie. I dostarcza nowych dowodów na to, że forma jest treścią. Bardzo dobrze śmieszna książeczka. Śmiesznie dobra – tak o książce Michała Rusinka Limeryki powiedział prof. Jerzy Bralczyk.

Michał Rusinek
Limeryki i inne wariacje
Premiera: 17 września 2014 roku
Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz